Assos İda Costa

12/07/2015

Deniz, güneş kızgın kumlar serin sular sonsuz hizmet valla bulutlardayım.

IMG_7405

Bu tatil için öncelikle ve özellikle Addis Ababa’dan BFF kontenjanından dream holiday buddy sipariş bulunuldu.
Sonra Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanına sabah gidiş istanbul’un pazar akşamı hava alanı çilesinden az buçuk kaçış öğlen dönüş uçak biletleri satın alındı. Otel küçük oteller kitabının instagram hesabı @gezginsincap tan kışın soğuk sıkıcı günlerinden birinde göze çarpıp gönüllerde yer edinmiş İda Costa olarak seçildi.
Neden Assos orasını evren bilir. Benim seyahatlerimde hep evreden bir çekim var. Bir yerler çağırır ben icabet ederim. Evren bu aramızda lafı mı olur şekerim?

IMG_7426

Kontes ruhuma dinlenme tatili için tabiki evden havalimanına – Assos için de havalimanından otele tranfer ayarlandı. Sonra çarşamba sabahı saat 6:00 itibariyle gözümüzü açıp yola koyulduk.

IMG_7455

Rötar İstanbul havalimanları klasiği, 8:00’de kalkış verilmiş iken biz çok şükür 8:50’de havadaydık. Bilette varış 9:10 gösteriyordu, kanımca rötarı içinde planlanmış 🙂 9:30’da bizi havaalanından karşılayacak Hüseyin Bey’in önünde idik.
Edremit – Ayvacık (sanırım otelin mevkii burası, en azından GPS öyle buyuruyor) arası bir saatten biraz fazla sürüyor, uçuş da 40 dk bu arada.
Otel Assos Ida Costa Kadırga koyuna yakınmış ilgilenenlere info.
Check in işlemleri filan sonra oda inceleme, ilk verilen odayı beğenmemekten mütevellit başka odaları inceleyip diğer bir odayla değiştirme falan filan 11:30 itibariyle deniz kenarında 5 gün sürecek uzun oturuş pozisyonundayız.

IMG_7470

Ben Assos’a en son orta ‘mekteb’teyken gelmiştim deyim de sürenin ne kadar uzun bir geçmişe ait olduğuna dair bir intiba uyandırmış olayım. Yani gönül rahatlığıyla oralara dair hiç bir şey hatırlamıyorum diyebilirim. Bu gezi de içerik itibariyle ye-iç-yayıl konseptinde olduğu için yine etrafa karşı çok bir fikir oluşturamadım.

Edremit havalimanından Assos’a giderken (sırası hatalı olabilir) Burhaniye, Güre, Akçay, Altınoluk, Küçükkuyu’dan geçiliyor. Hepsi birbirinden korkunç binalarla bezenmiş canım Türkiyemin yazlık çöplüğü. Vatan cennet ama hep bir çok sert olacak iğfal hali…

Bu manzaralardan sonra İda Costa gerçek bir vaha. Doğa ile uyumlu, zeytinlikler içinde taş evler. Göze gerçekten çok hoş geliyor. Sahili, beach bar’ı, restoranı, kış odası (onlar İda sofa demiş … banane:)) hepsi ayrı sevimlilikte.

IMG_7543

Elbet bu sevimliliğin bir bedeli var ne demiş şair herşeyin bedeli var – buraya kadar! Odaların olmazsa olmas kategorileri içinde neye denk geldiğiyle ilgilenmediğim sabah – akşam yemekleri- 5 çayı & kurabiyeleri arada karpuz-kavun ikramları dahil gecelik çift kişi 725,00 TL’lik balkonlu, deniz-doğa manzaralı ferah bir odada kaldık (2015).

IMG_7549

Otel personeli hem çok ilgili hem çok kibar. Hele servis yapan gençler pırıl pırıl pozitif enerji yayıyorlar. Sürekli güleryüz, ilgi, ihtimam hepsini ayrı ayrı pek sevdim. Türk proleterya hayatının zorlu shift’lerine rağmen bizleri sonuna kadar el üstünde tuttular sağolsunlar…

Otelimiz bir inziva konsepti sunuyor. Özellikle hafta içi, kos koca sahilde ben ve arkadaşımdan başka kimsenin olmadığı zamanlar bile oldu. Hafta içi profili emekli teyzeler, amcalar ve ergen torunları (otel çocuk almıyor) kesinlikle çok sevimli bir profil.

Buz gibi denize girerken yapılan tezahürat aslansın kaplansın destekleri en yoğun sosyalleşme anları 🙂 Bu arada deniz soğuk, girmek için kesinlikle bu davaya baş koymak gerekiyor.
Sahil çakıl-taş, ayakkabı yoksa – tercih edilmiyorsa denize girmek için tek opsiyon dik iskele merdiveni. Merdivenin basamakları itibariyle denize giriş bilekler – bacaklar – göbek, bel çevresi – ve omuzlar olmak üzere dört aşamadan oluşuyor. Her bir aşamayı geçmek ilk gün benim için 2 dakika filan sürdü yani toplam 10 dakika filan, iskelede tek merdiven olduğunu dikkate alıp dalış için aksiyon sürenizi ayarlarken önde bekleme yapan bireyleri hesaba katın. SAW’da uçağınıza verilen kalkış sırası zamanı ayarında bir anlatım oldu ama dediğim gibi pek insan yok çevrede 🙂

4. güne geldiğimizde de artık ben mi alıştım yoksa deniz mi ısındı reaksiyon zamanımı total 2 dakikaya kadar indirdimdi.

Hafta içi gayet tadından yenmez bal kaymak olan profil hafta sonuna doğru (yani Cuma itibariyle) ultra hay sosayiti elegansiya seviyesine çıktı. Tabi bu profil genelde İstanbul mukimi olduğundan tüm vataik fazla asidik enerjilerini de beraberlerinde getirdiler. Bir de tabi her işletmenin ihtiyacı pazarlamasal girişimler otelimize görsel ve sosyal medya’lar teşrif ettiler.

Otelimizde fiyata dahil kısmında bahsedilmeyen her şey ekstra ve tabiki inziva bölgesinde yoksunluklar mevkii olmanın tüm avantajıyla gayet vasat sayılabilecek yiyecekler içecekler fahiş fiyatlarda. En azından benim için…misal 1,5 lt su (sırma – erikli) 7,00 TL ice latte ki babanemin sütüme karıştırdığı eser miktarda kahvesiyle 16,00 TL, 3 top yaşar usta boyutlarında dondurma 12,00 TL.
Biz bilerek ve isteyerek bu duaya amin dedik o bakımdan şikayetçi değiliz ama demedi olmasın!
Otelde kalış süremiz boyunca bizi en strese sokan olay her akşam yemeğinde ve bazı sabahlar kahvaltıda şefimizin masamıza teşrif ederek hal-hatır ve yemeği nasıl bulduğumuzu sorguladığı anlardı. Şimdi canım şefim huzurlu tatil modunda etraftaki şapırtılara rağmen nasıl deyim ben sana beğenmedim! Benim ve arkadaşımın ortak fikri peynir-zeytin-otlar-meyveler-çiğ sebzeler kısaca doğadan soframızı gelen herşey çok lezzetli. Ama şefimin elinin deydiği herşey en iyi ahvalde vasat. Tabi ağız tadı zevkler hep izafi … nasıl diooo siz Tüüükleeer ….rölatif. Sağ olsunlar annem, halam, yengem, rahmetli babanem filan da yemek konusunda ayrı bi alex.
Zeytinyağlıların gideri var, salata zaten doğadan, ana yemekler ilk gece yediğim levrek hariç beğenmedik. (Bu yumuşatılmış bir anlatımdır – okuyucu sen mesajı al!)

IMG_7510
Bunun haricinde otelimizin güzide sahibi de ilk gece masamızı şenlendirdi sağ olsun lakin sonrasında bizim o anda gösterdiğimiz irkilme refleksinin etkilerinden olsa gerek bizi bizimle baş başa bıraktı.
Şimdi belki eski bir gelenek, belki işletme sahibi – şefimiz için ben sizler için varım deme şekli ama ben bu elit auralı yaklaşımlardan hoşlanmıyorum. Yoksa Ayşe Teyzem Ahmet Amcamla çok rahat kaynaşabilirim.

Karşılıklı istenilen elektriği alıp verememiş olabiliriz ama otel sahibimiz bizim için gerçekten çok güzel bir ortam yaratmış, her şeyin en iyisini sunmaya gayret etmiş. Büyük ihtimalle personel seçimi yaparken ipek işçiliği inceliğinde eleyip sık dokumuş, etraftaki herkes gerçek bir pırlanta.
İlk odamız nedense bize biraz basık geldi tamamen bizim kaprisimiz olabilir ama sonradan geçtiğimiz oda gerçek bir huzur yuvası idi. Ferah, geniş, ses geçirmiyor … hatta bu sonuncusunu double like ediyorum 🙂 Yataklar yastıklar çok rahat bir de şu ana kadar kaldığım bir çok yıldızlı işletmenin nasıl akıl edemediğine kendisini görünce hayret ettiğim çamaşır asma teli çok ince düşünülmüş pek sempatik bir ayrıntı idi. Sonra duş başlığından da bahsetmeden geçemeyeceğim, bir kere kocaman, su püskürtme şiddeti ve yoğunluğu tam kıvamında (Allam nelerek takıyorum :)) bir de kullanımı pek rahat malum suyu başlığa vermek için şehrimin aşırı klor basılmış sularından kireçlenmiş düğmeyi kendine çekmek için bir ya Allah koluma kudret serzenişi olur burada düğmeyi gayet rahat içeri itiyorsun. (Evet de içinde kalmasın manyak mıyım neyim :))

Sonuç bizi için çok güzel bir dinlenme – huzura ermek tatili oldu. Bir daha gitmek ister miyim? Kesinlikle evet!!

IMG_7582

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s