Adalar’dan Moda’lardan Burgazada Gezi Rehberi

14/10/2015

SAW yine yeni yeniden off to Cyprus

Sabah saatlerimiz 07:02’yi gösterirken karnımız tok sırtımız da pekken an itibariyle en yapılası aktivite elbette blog için bir şeyler karalamak – okuyucu için bir deja vu anı sanki 🙂 – evet daha önce de aynen böyle bir girizgahı Beyrut için yaptımdı. Şimdi rotamız en azından matbuu olaraktan Burgazada.

IMG_4401

İstanbul değişik bir şehir. Yani bir özenme anına denk geldiği belli yaratılma sıralarında. Ama diş buğdayında çeyreği takma şerefi malefiz’e mi nasip oldu bilinmez.. bu kadersizliğin bir sebebi olmalı.

İstanbul’a gelip sevmeyen yok gibi. Turist olarak anlıyorum da doğal habitat bellenmişse bünyede mazoşizm seviyesi yasal dozlara tur bindirmiş olmalı – bence! 🙂 Şehrimi sevmiyorum demek yine de bir haksızlık gibi de seçeneklerim muhtelif olsaydı kesinlike ilk – iki – üç – beş… tercihim değil. Ama gezgin ruha bir nebze hayat iksiri gez gez bitmiyor her anı bir keşif.

Ben çocukkene ki tarihin derinliklerinde mariana çukuru olmasa da bi boy seviyesinden de öte bir öyle geçer zaman ki dilimi – yazları Heybeliada’ya giderdik. Ev kiralamışlığımız da var, günü birlik gidip yüzüp gelmişliğimiz de. Heybeli’nin yeri bende ayrı. Büyükada zaten olmazsa olmaz turistik destinasyon. Kınalıya en son 1986’da gitmiş olabilirim. Sadece çok fazla basamak inip denize girdiğimi hatırladığımı sanıyorum. Tamamen hayal aleminin dumanlı efsunlu yansımaları olabilir.

IMG_4367

Burgazada’ya 1-2 sene öncesine kadar hiç gitmedimdi. Halbuki ne de severim Sait Faik’i …. kısmet – herşeyin zamanı var deyip başlayalım adalardan Modalardan en son gözdeme.

20140614_120606

Burgazada’ya da ulaşım diğer adalarda olduğu gibi yazın eziyet. O bakımdan benim tercihim baharlar. Beni en çok çağıran nokta Sait Faik’in evi. Ne zaman adaya gitsem mutlaka uğrarım Sait Faik’ciğime. En üst kata çıkar pencerenin önüne oturur Kaşık’la Heybeli’ye karşı acaba Stelyo nerde yaşıyordu diye düşünürüm. Varbet’in topal martısını, başka dünyada yaşayan akıllı bir mahlukun muhteşem sofrasına beyaz şarapla kurulacakken kendini bir insanlık fakirinin oltasına atan sinağrit babayı…acaba kaç akşam ada vapuru evine hangi hikayelerle döndürdü sonra ertesi sabah hangi maceralara götürdü….

20140614_112652

Son ziyaretime kadar camın önüne oturmak – yere tabi –  serbestti lakin hadsizlikte sınır tanımayan benlikler camın önündeki teşhir objesi koltuğun dikişlerini patlatana kadar – artık o da nasıl oturmaksa – rahata eremediklerinden odanın ortasına ip gerilmiş – üzüldüm!.

20140614_111850

Bundan öncesi sonrası haleti ruhiyeme kalmış. Ergun pastanesine gidip kahve – milföy yapabilirim – ki müessese herşey 10 milföy 11 numara iddiasındadır. Milföy benim çocukluğumdan beri en sevdiğim tatlılardan ve de burada “10” numara artı 5 yıldızı da var 🙂 vişneli benim tercihim ama galiba çilekli reytinglerde daha üst sıralarda. Geri kalan “her şey” hakkında bi fikrim yok 🙂 kahve bazen bi alex bazen vasat.

Ada’da son keşfim 4LWCoffee. Motor iskelesinden az yukarı vurunca oralarda > adres sorun yine bilen var bilmeyen 🙂 ama bilene denk gelirseniz elinizden tutup götürüyorlar kapısına kadar. Seviyorum böyle yurdum sıcaklıklarını 🙂 Kahve güzel, 3rd wave, meslek erbabı kişilerce kavruluyormuş çekirdeklerimiz daha detaylı bilgiyi kahve uleması versin ben önündeki şezlonga yayılıp enfes kahvemi içip arkalardan gelen ney ezgileriyle yine kendi hayal alemlerime dalıp dünyadan kopmayı uygun gördüm.

 

sonra biraz instagram çalışması….Vincent’la tanışıp kaynaşmaca 🙂 Nokta’ya hop yavrum teker teker serzenişleri…

Ada’da denediğim diğer mekanlar bir Barba Yani bir de tabiki olmazsa olmaz Kalpazankaya. Hep balık yönünde tercih kullandım – genel başarılı ama açıkcası benliğimde de bir iz bırakmadı. Sinem dondurma için de bloglar muhteşem der – henüz ora boş küme.

Kalpazankaya’nın menüsünden çok benliğimde iz bırakan kırmızı sandalyesi.. Görüp de iyi ki buraya gelmişim aman da ben aslında şanslı bir insan mıyım da dünya gözüyle bunları gördüm dedirten cinsten bir mutluluk bıraktıydı bünyemde.

IMG_4341

An itibariyle kalkışa hazırız. Tez zamanda canım Kıbrıs için de bir şeyler karalamam şart deyip görüşmek üzere! xoxo

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s