MALTA GEZİ REHBERİ – ERİK YEMELİK GOURMET SEYAHATLER

Yahu buna kim neden Malta Eriği dedi? Yani bizim bahçede yetişirdi bu meret de nereden Malta’lı oldu? Malta’dakilere ne oldu? Kafamda deli sorular…

Aslında başlığı şövalye’lerin izinde adım adım adalar Modalar mı yapsam? Kudüs’e gidemedim ama zaten o da ada değil – yırttım – Kıbrıs desen fahri vatandaş sayılırım – onlar için olmasa da kendim için öyle 🙂

IMG_7668

Malta’yı haziran itibariyle check’ledik bir de Rodos niyetim var ya nasip bulutunda – yani erik göremedik ama etrafta bir şövalye izi vardı 🙂

Hava alanı merdivenlerinden anladığım kadarıyla Malta Hükümetinin ülkeyi turizmle hidayete erdirme gibi bir planı var, 2008’den (yalan olmasın o kadar ayrıntılı da bakmadım elimde kabin bagajı çalışmayan yürüyen merdivenler yerine normal merdivenlerden çıkarken) 2016’ya 2’ye katlamışlar (4.000.000 filan turist gelmiş geçen senA – Maltaca’ya giriş  🙂 )

IMG_7583

Acaba bize geçen sene ne kadar turist geldi, bu sene kulübedeyiz ama geçen sene ilk 11’i tutturmuşuzdur herhalde?? (2014’de 39 milyon ile 6. olmuşuz 2015 resmi rakamaları henüz net değil galiba ben bulamadım ama beklenen 42 milyon çıkmasıymış – 2016’ya kimse bakmıyor kanımca..)

Yine kaptırmışım hepinize kim milyoner olmak ister’de büyük ikramiye kazandırıcam!!

Yani sonuç uçak biletlerinde promosyon var, ben de THY’den 370 TL’ye bilet bulunca fazla sorgulamadan aldım bir de Malta göreyim fena mı olur diyerek – fena mı oldu – gayet de güzel oldu 🙂

Konum bilgisi geçmiş gelecek o konulara hiç girmiyorum, merak eden ayrıca bakıversin. Hadi ortaya ufak bir info da atayım; 3 ada var Malta, Comino, Gozo – 1, 3, 2  boyut sıralaması, Comino’da toplam 4 kişi yaşıyormuş, bir elin parmakları özellikle geçmesin diye 🙂

Ben pratik konulardan devam edeyim; eur geçiyor, metro yok otobüs var, ingilizce konuşuyorlar, ana dil Maltaca az kassak biz de anlayacağız gibi ama Arapça bilenler rahat çözer; Merhba, bahar (Bahr(iye)), Isfel (sefil), fuq (fevk) maltaca kelimeler. sefille fevk nereden çıktı şimdi diyen olursa biri aşağı diğeri yukarı Barrakka bahçelerinde görebilirsiniz.

IMG_7663

Prizler 3’lü, bizim otelde ara priz vardı ama ben de bir ikili ara priz götürdümdü, ilk gün iş gördüydü. Trafik de sağdan.

Malta Konaklama

Biz Sunstone Guest House‘da kaldık. Pansiyon – bed & breakfast stayla- Qawra şehrinde (Havra okunurmuş). Gayet tatminkar. 3 gece iki kişi kahvaltı dahil 162 eur. Ama ufak bir teknik arıza da olmadı değil, ilk gün bizim kalacağımız odada gider sorunu olmuş, onun için bizi yakında başka bir otele transfer ettiler, orası da güzeldi ama biz yine de Sunstone’u daha çok sevdik.

IMG_7664

Otel Qawra ana otobüs durağına çok yakın. Market, manav her şey var etrafta, meraklısına Beko bayi bile var!

Qawra Malta’nın kuzeyinde kumsal plajların olduğu bölgede. Ama tabi ay şekerim ben Malta’ya gittim, Sliema’da kaldım süksesi yok. Eğer piyasadan eksik kalınması zinhar skandalsa Sliema’dan buyuracaksınız ama orada da kumsal plaj yok, kayadan denize cumburlop!

Malta Ulaşım

Bu arada bir ara-sıcak; küçük şehir kavramını yeni bir boyuta taşıdı Malta benim için. Bu saydığım – sayacağım yerlerin hepsi ortalama bir İstanbul ilçesinden yüz ölçümü olarak net ..brüt küçük yerler.

Ulaşım Malta’da otobüsle ki itiraf.com ben nedense en çok bu konuda kastım gitmeden önce acaba otobüsleri bulabilecek miyim 😀 doğru yere gidebilecek miyim diye. Hiç kasmaya gerek yokmuş – yani ilahi ben de! anamın karnından hastaneye metro ile mi gittim!

Hava alanından Qawra’ya giden otobüs X3, her saat başı var, Qawra’dan da karşılıklı aynı şekilde ama Qawra’dan bir de 16:00’ya özel ek sefer 16:03, neden diye sormuyoruz çünkü bilmiyore!

X’ler hava alanı otobüsleri. Hava limanından taksiye binmek isterseniz 20-25 eur’ya götürüyorlarmış, hava limanı çıkışında taksi durağı ve asılı bir tarifesi varmış. Ben kullanmadım ama benden bir hafta önce Malta’ya giden arkadaşım kullanmıştı.

Biz yine de gelişte kendimizi germeyelim dedik, otel de bize gelmeden bir gün önce mail atmıştı isterseniz size kişi başı 10 eur’dan transfer ayarlayalım diye, eyvallah dedik.

Malta.transfer.com’dan ayarlamışlar, hava alanında bagajların teslim edildiği yerde bir yetkili duruyor, sizi bir sonraki yetkiliye yönlendirmek üzere, sonra orada gidip az bekliyorsunuz, sizi alıyor şoför bey amca gideceğiniz yere bırakıyor. Bu paylaşımlı bir shuttle.

Biz sonrasında hep otobüs kullandık. Genel aktarma noktası Valetta, önce oraya oradan bir sonraki noktaya şeklinde ulaşım sağlanıyor. Biletler 2 eur > şoför bey amcadan alınıyor. Bir de bilet gişesinden rivayeti duyduk ama gişeci bile otobüs şoföründen walla dedi 🙂

Biz 4 gün kaldık 15 eur’ya 12 kullanımlık bir Talinn kart aldık- Malta akbil muadili – 1 sene boyunca ne zaman istersek kaç kişi kullanacaksak kullanabilirmişiz. Haftalık kartlar da var daha uzun kalacaklar için.

Bir de şoför bey ücretler lütfen bozuk olsun der 🙂

Biletler 2 saat geçerli; yani binince atmayın bir sonraki şoför bey amcaya sadece gösterip geçeceğiz. Amca dediysem de lafın gelişi bir sürü şoför abla da vardı.

Genelde otobüsler Valletta’dan aktarıyor ama Qawra’dan direk Golden Bay’e (kumsal plajlardan biri) veya Mdina’ya (eski başkent – imdina okunurmuş) da otobüs var.

Ben bu konuya çok kastığım için uzun bir bilgilendirme seansı oldu ama ben kastım sizler kasmayın cennet puanları bunlar.

Bu arada otobüs yolculukları uzun sürüyor, Malta iette’si aldığı her 2 eur’yu helal seviyesine çıkarmadan hiç bir yolcuyu indirmiyor ama burası Akdeniz, etrafta yetişecek özlü sözlere malzeme olmuş mekanlar da yok – relax!

IMG_7657

Malta Gezilecek Yerler

Biz ilk gün Valletta’yı gezdik, Upper & Lower (Fuq – Isfel 🙂 ) Barrakka Gardens, St John’s Co-Cathedral (bizim Sen Jan’lar bunlar hep okuruz ya Rodos’tan Kıbrıs’a oradan Malta’ya yallah yallah ama onlar da Malta’da dur bir kardeşim az bir git öteye demişler 🙂 ) Katedral aynı zamanda müze, giriş ücretli,  kişi başı 10 eur, bu fiyata istemeseniz bile audio guide dahil.

Grand Master’s Palace – Büyük Üstad Sarayında restorasyon vardı, meraklısı için askeri müze kısmı açıktı – ben değilim, onun için sadece bahçesinde gezdik.

Grand master – büyük üstad bir nevi baş şövalye…

IMG_7659

İkinci gün Marsaxlokk’a gittik. Marsaşlok diye okunurmuş mealen Marsa limanı demekmiş, şirin bir balıkçı kasabası kayıkları meşhur, kayıklara da kayik diyorlar – lingua franka en sevdiğimiz 🙂

IMG_7650

Nazar boncukları var renkli renkli, bir magneti alınır 🙂 bileklik filan da var, gelmişken alın canım ekonomi canlansın, zaten Malta çok pahalı bir yer değil.

Oradan Golden Bay’e gittiğimizi zannederek Ghajn Tuffieha’ya gittik, yerlilerin tercihi imiş, 200 merdivenle iniliyormuş, bir yokuş indik de 200 merdivenlik hissi vermedi – yani ben tarihi dağ hamamının dibinde yaşıyorum 7 tepe İstanbulumda – ay tamam tepeler tarihi yarım adada – ama bazı şeyler de az abartılıyor gibi.

Malta’da deniz güzel ama analı – yani bilemedim devlet bence bu konuya el atsın analı deniz like edilesi bir tecrübe değil.

Üçüncü gün tekne turu yaptık; Best of Comino & Gozo, guletimiz de Türk’müş – Fernandes II – niye özellikle Türk Guleti diye o kadar reklam yapıyorlar anlamadık ama tur bildiğimiz güney tekne turları; otel transferi, teknede öğle yemeği- sınırsız alkollü / alkolsüz içecek, öğleden sonra meyve servisi dahil 55 eur tam gün tur. Tüm format güney tekne turu, bir tek tekneye yanaşan gözlemeci teyzeler yok 🙂 Öğle yemeğini ben beğenmedim, tuvaletler de mikrop kapmazsınız işte. Onun dışında güzel, aşırı kalabalık değil, güzel de müzikler çalıyorlar çıstak çıstak olmayan .İsteyen rahat rahat ipod’undan takılabilir.

İlk durak Blue Lagoon – Kemmuna / Comino bu arada kimyon demekmiş – aynı resimlerdeki gibi ve analı ama yüzdük o kadar gelmişken ikinci durak Gozo’da bir koy, o da analı. Denizin rengi her yerde bir alex kendinden filtreli.

IMG_7699

Bu arada transferleri iki katlı otobüslerle yapıyorlar (klasik double-decker) biz sitesinden gitmeden aldıydık rahat oldu ama otelden veya etrafta çokça olan ofislerinden de alınabilir Captain Morgan mevzu bahis şirket bu arada.

IMG_8090

Son gün önce adanın ortasındaki Rotundo’yu gezdik, Malta’nın en büyük kilisesiymiş, oradan Mdina’ya gittik. Medine yani 🙂 , surlu şehir demekmiş artık ben de blogların yalancısıyım. Burası Valletta’dan önceki başkentmiş. Şimdi pek insan yokmuş. Onun için sessiz şehir diyorlar. Yine şövalyeler yapmış pek de güzel yapmışlar.

Genel olarak bloglar Kıbrıs ve Lübnan’a benzetmiş Malta’yı. Ben Lübnan tadı daha çok aldım. Kurallar konusundan ruhen AB vatandaşları ama gerisi Arap ezgisi gibi geldi bana. Bir tek otobüsle transit geçtiğimiz Birkirkara hafiften Girne tadı verdi.

P.S. Malta eriği aslen Çin’liymiş – hangi akıllı buna Malta’lı dedi yahu? – ama erik hep bir seferi – önce Japonlar meşhur etmiş, Çinlilere geri pazarlamış, oradan da Akdenizsel iklim özelliği olan her yere yayılmış > hadi yine iyisiniz günlük boş infonuz da eksik kalmadı 🙂

2 Comments Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s