Şu Fırat’ın Suyu Akar Serindir Temalı Gaziantep & Halfeti Gezi Rehberi

Hafta sonu Gezmesi; Gaziantep & Halfeti

03-04 Eylül 2016

Bu sefer Anadolujet yolcusu kalmasın. Cumartesi sabah 7:00 İstanbul- Antep, Pazar akşam 22:00 Antep – İstanbul. Tabi ki bunlar rötarsız saatler ama 1 saati aşmayan rötar da rötardan sayılmaz 🙂

Her seyahat bir tecrübe. Misal benim Anadolu ile ilgili deneyimlerim gayet sınırlı. Daha önce gideceğim otele akşama düğün var mı diye sormak aklıma gelmediydi. Bundan sonra ilk soracağım sorulardan biri olacak. Biz yine aylar öncesinden aman da otantik han hamamda kalmak nasıl oluyormuş meraklanıp Şirehan Otel’de rezervasyon yaptık. 3 kişilik oda gayet tatminkar da olabilirdi, hatta kahvaltısı pek ala filan ama bir daha kalır mıyım? O travmatik deneyimden sonra sanmıyorum. Biz cumartesi full Antep’i gezdik, yorulduk, ertesi gün için de Halfeti planladık,  erkence bir saatte kalkacağız filan; cumartesi akşamı otele bir gittik ki düğün var. Bütün odalar aynı avluya bakıyor, orada da sahipleri için eğlenceli ama bizim için tam bir işkence çalgılı çengili düğün var. Odalarda yalıtım vardıysa bile hiç hissettirmedi. Düğün 12:00’ye kadar sürdü, 2 saat de düğünü toplaması ki sanırım hızlı yapabilmek için ekstra ses konusunda  özensiz. Tüm bunlardan sonra bayılmışız. Bence otelin önden belirtmesi lazımdı. Düğün sahibi olmayan çoğu insan şikayetçiydi durumdan. Çok uzattım, bir daha kalmam, ama ayıp da yani!! Otele uyumaya para veriyoruz. Neyse kendinize başka otel bulun anacım. Otel işini hallettiğimize göre başlayalım Antep gezmemize …

Antep hava alanı otel ulaşımı Havaş ile hallettik, sağ olsunlar inmek istediğiniz yeri söylüyorsunuz gayet yardımcı indiriveriyorlar.

Otele check in yaptıktan sonra az etrafa bakınıp Zeugma’ya yollandık. Maps.me 30 dk. yürüyüş mesafesi veriyordu. Biz de aman da şehri yürüyerek görelim gazıyla gittik de pek yürülesi bir yol değil, zaten görülesi pek bir şey de yok yol üstünde. Bence taksiye binin.
Zeugma mozaik müzesi dünyada koleksiyon bakımından bir veya ikinciymiş (yerel halk birincilik konusunda iddialı) daha açılmamış bir kanadı daha varmış müzenin. Biz iki kat gezdik. Mozaikler güzeldi. Ben mozaik çok seviyorum, hatta evimin banyosuna, bahçesine istiyorum 😄.

img_0252
Müzenin girişinde 3 boyutlu 15 dk.’lık bir kısa film var antik kenti anlatan. İzlemek için ekstra 5,00 TL daha ödemeniz gerekiyor. Bence güzel ve yararlıydı, tavsiye olunur. Müzede Müzekart geçiyor, biz de kartla girdik onun için giriş ücretine dikkat etmemişim.
Müze fantastik – kesinlikle Zeugma’nın bir enerjisi var ve onu hissettiriyor. Mozaiklerin en ünlüsü dans eden çingene kızı başı müzenin yıldızı, kendisine özel oda yapmışlar – atlamayın!

img_0239

Oradan Halil Usta’ya yollandık, yerel halk temsilcisi taksi şoförümüz Niymet Dayı imam çağdaş NO dedi. Doğrusu ölüp bitmedim ama şiş- küşleme – ayran – salata OK’di. Oradan Katmerci Zekeriya Ustaya yollandık. Bu arada Antep’de esnaf uyanık, bakışınızdan anlıyorlar niyetinizi 🙂 bize sokağın başından buradan gençler yaptılar 🙂
Katmer ağırmış, biz 3 kişi yarısını yiyemedik. Yerel halk temsilcimiz bu sefer kuru yemişçimiz; katmer sadece sabah yenir yoksa mideye oturur buyurdu.

img_0259
Oradan Gümrük Han’a yollandık. Kahveci Seddar Bey’e. Ben başka hiç bir yerde görmedim fincanda pişen çift renkli – çift tatlı kahve. Bence kesin deneyin!

Gümrük Han’da girişte sağda geleneksel ayakkabılar yapan bir dükkan var, bence meraklıysanız onu da es geçmeyin. İçeride almasanız bile, ayakkabılara bakın. Ustası öldüğü için artık yapılmayan form almayan ayakkabılar hayli ilginç. Sağ-sol tek diye bir şey yok, iki çifti de iki ayağınıza giyebiliyorsunuz!!

img_0266

Oradan bakır, zincir vs çevrede gözümüze ilişen tüm hanlara gittik gezindik – kendimizce bir iki bir şeyler aldık – gezmesi gayet keyifli.

Oradan Tahmis kahvesine yollandık. Asıl kahve kapalı salon, karşısına yazlık bahçe de açmışlar, biz de bahçede oturduk daha havadar diye (bir de sıcaktı tabi eylül başı). Ben normal Türk kahvesi içtim, menengiçin de tadına baktım arkadaşımdan otlanıp. Menengiç benlik değilmiş. Kendisi fıstığın erkeği olurmuş, aşılanıp dişi olmazsa meyvesiz kalan ağaç olurmuş. İsteyen denesin tabi.

img_0722
Ertesi gün Halfeti’ye gitmek üzere yola koyulduk. Niymet Dayı – gönüllü rehberimiz – taksi şoförümüz bize Birecik fıstık tarlaları, Fıratın barajdan önceki akma noktası gibi yerleri göstererek Halfeti’ye götürdü.

Ağaçtan fıstık – incir topladık, gayet de milletin tarlalarına dalarak, ama hasat zamanı olduğu için tabi sahipleri etrafta idi, hepsi de gayet ikram etti sağolsunlar, tabi biz de totalde 2 – 3 adet bişey topladık ☺️.

img_0349
Halfeti’de fantastik bir yer. Güneydoğuda sadece Antep – Halfeti aralığını gördüğümden büyük cümleler kuramayacağım ama gayet büyülü yerler. Masalsı bir gerçeklik oradaki ve benim cahilliğim yazan varsa bilmemem ama o masalsı gerçekliği anlatmak için kendi Marquez’ini bekliyor gibi.

Halfeti’de olmazsa olmaz tekne turu 1:30 saat kadar sürüyor, meşhur batık caminin orada Yusuf Dayı’nın kahvesinde mola veriyor. Yusuf Dayı da ayrı efsane gidin görün!

Bize Niymet Dayı köy turu da yaptırdı, oradan geri dönüş, bu sefer tekne turunun başladığı yeri gezme ve yine aynı yerde yemek. Patlıcan kebabı yedim. OK, yine de bir alex değil.

Oradan bize taksi şoförümüzün süprizi Balkız – Zeugma antik kenti. Oradan şehir içi son dakika alışverişi ve tekrar havalimanı!

Son zamanlarda olan olaylar turizmi sürünme noktasına getirdiği için bu bölgede neredeyse hiç turist yok. Bize de gitmeden aman emin misiniz diyen çok oldu. Ben de kimseye ille de git diyemem ama ben ya nasipciyim. Ayrıca hiç de güvensiz hissetmedim yine de giderim.

Merak edenler için tekne turu 3 kişi 50 lira, Antep – Birecik – Halfeti – Belkıs – Antep 250 TL tüm gün taksi ücreti. Antep – havalimanı 50 TL ayrıca dayının da öğle yemeği sizde.

Sırada Paris – Toulouse. 2 gün önce Rodos’tan geldiğim düşünülecek olursa tam bir ben neredeyim, ben kimim karmaşaları ama olsun gezmek güzel şey!

P.S. 1 Cesur yüreklere sözüm yok tabi ama bizim gibi Maslow ihtiyaç üçgeni çerçevesinde güvenlik gereksinimi duyanlar için nerelere gidilir nerelere gidilmez yerli halktan tavsiye almak yararlı yani bizim gittiğimiz hiç bir yerde sorun yoktu ama daha detaylı gezmek isteyenler bence serbest atış yöntemini tercih etmesin, buralarda 4 yanlış 1 doğruyu götürebiliyormuş!

P.S. 2 Birecik, Kelaynak kuşlarının doğal olarak bulunduğu nadir yerden biri, yok olma tehlikesi altında olan bu kuşlar Fas, Cezayir, Suriye ve Türkiye – Birecik’te toplamda 1000’in altında bir nüfusta imiş. Birecik’te koruma altındalar ve yapay yuvalarını Birecik kalesinde görebilirsiniz. Suriye’de iç savaş, bilinçsiz tarım ilaçları kullanımı gibi nedenlerle göçmen bir kuş olmasına rağmen Temmuz ve Ağustos aylarında göç etmesinler diye kafeslere alınıp diğer aylarda tekrar salınıyorlarmış. Biz göremedik ama bu aylar dışında şansınız yaver giderse görebilirsiniz etrafınıza dikkatlice bakının. Ayrıca bir de youtube’dan filan pixar kelaynak kısa animasyonu for the birds’e bakın 🙂 ilgilenenler buyrun 🙂

P.S. 3 Yine yerel halk gönüllü danışmanımız bize kuru baklava için Sofuoğlu buyurdu, gayet başarılı tavsiye olunur.

P.S. 4 Halfeti Türkiye’nin Cittaslow’larından bir tanesi imiş. Cittaslow da ne ola derseniz ayrıntılar burada

Final P.S. Gaziantep UNESCO yaratıcı şehirler ağına gastronomi alanından girmiş. Bu alandaki 17 şehirde biriymiş, yani gidince yiyin anacım!!

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s