Je T’aime Paris Gezi Rehberi

Beni tanıyan herkesin hiç tereddüt etmeden Başak’ın en sevdiği yer neresi sorusuna vereceği cevap Paris..

Sevmesine seviyorum da nasıl anlatırım bilemiyorum. Döndüğümden beri de kasıyorum nasıl anlatsam, nereleri anlatsam filan diye..

Öncelikle Paris eksperi filan değilim. Benden daha derin aşkla bağlı çok kişi de vardır kesin benden daha iyi anlatacak ki böyle ayrıntılara da takılmıyorum. Yani sonuç serbest dalış 🙂

Bir şeyler karalayacağım, bakalım neler olacak?

img_2435

Paris’e gitmişken banel banel Eiffel Kulesi, Sacre Coeur, Versailles, Champs-Elysees, Luxemburg bahçeleri, Notre Dame de Paris, Montmartre, Disneyland Paris görmeyin demem..

img_2404

Hepsi ayrı Parisien, hepsi ayrı keyifli. Sokaklarını gezmek, bol resim çekmek gayet eğlenceli, kanal turu bence çok sıkıcı, ama deniz-tekne severler eksik kalmasın, Paris’i bir değil Çince dahil 6 dilde dinlemek istiyorum diyenler kendine mani olmasın.

Paris Konaklama

Ben şu ana kadar Tuilleries Bahçeleri (Rivoli Caddesi üzerinde) Hotel Brighon, Louvre Müzesi yanında Hotel de la Place du Louvre, Champ-perret Elysee ve Gare de Lyon’da Hotel Prince Albert Concordia ‘da kaldım. Hepsi gayet keyifli lokasyonlar. Rivoli Caddesi Champs-Elysees’nin devamı, yani çok merkezi.. Champ-perret tipik Parisien’leriyle sevimli bir mahalle, Gare de Lyon’da gayet güzeldi hem de ekonomik (tabiki Paris şartlarında 🙂 ).

img_2418
Tuilleries Bahçeleri

Genelde turlar Montmartre / Pigalle civarında konaklatıyor – bence pek sempatik yerler değil. Sanki girer gibi yaptım ama daha ileri gitmeyeceğim de konaklamaya karar verirken arrondissement’nınızı (ilçe diyelim) iyi seçin – 19 taneler; 1. arr. gayet güzel de 19. en kötü değil 🙂

Paris Gezilecek Yerler

Louvre ve Versailles çok kalabalık bence internetten bilet alın, biri 15 diğeri 18 eur (2016). Louvre’dan aldığınız standart biletle geçici sergiler hariç her yeri gezebiliyorsunuz ki ben en son gidişimde artık Louvre’un da bölümlere ayrılıp ayrı ayrı biletlerle gezilmesine kanaat getirdim 🙂 çok büyük, çok yorucu, çok çeşitli; antik çağlardan yakın çağa yüzyıllar boyu sanat…Ben heykel – takı – mobilya seviyorum ama resim henüz error verdiriyor, bazılarına bakıp güzelmiş diyorum – gerisi ne çektin ve İsa tasviri gibi geliyor .. Mısır’ın beden beden tabutları da aman da ne sempatik hissi yaratmıyor, ama Sümer aslanlarını, Napolyon’un dairelerini filan gayet seviyorum. Yani orta yaş üstü için çoktan seçmeli, kanatlı Louvre bilet kategorisi oluşturulsun önerim var!

img_2451

Versailles saray + bahçeler + Trianon’lar + Marie Antoinette’in köyü tam tur gezi oluyor. Sarayın içini ben iki kere gezdim de çok meraklı değilseniz sadece bahçe turu gayet eğlenceli, keyifli.

Şimdi kafa karıştırıyorum belki de ben hem meraklısıyım ama bahçeler de daha güzel; yaz – sonbahar-hava güzelse ilkbahar çok gezilesi. Sadece bahçeye giriş ücretsiz. Trianon’lar (onlar da saray anacım – Köy geniş olunca saray inşaa etmelere doyamamışlar – Grande Trianon 14. Louis’nin, Petit Trianon Marie-Antoinette’in; 10 eur’nun 9’unun hakkını Grand Trianon veriyor – Petit Trianon gerçekten petit 🙂 ) Bu arada yazmışım Trianon’lar + Marie Antoinette’in köyü giriş ücreti toplam 10 eur.

Bir de bazen bahçelerde müzik dinletisi oluyor, o zaman da ücret alınıyor (8 eur idi galiba). Haftanın bir günü oluyor genelde, bence manasız biraz çünkü canlı müzik değil ama denk gelmişseniz o gün bahçeler ücretli gezilebiliyor. Sitesinde genelde hangi günlerde dinleti olduğunu yazıyor. Kontrol edip, kendi isteğinize göre denk getirip getirmemeye karar verebilirsiniz.

Bahçeleri gezerken yorulursanız gezi trenleri var. Ara da duraklar da var, yani illa ilk – son duraklardan binilecek diye bir kural da yok. Başlangıç noktasına (ana saray) 4 eur’ya götürüyor.

Bahçelerden devam edelim. Louvre’un yanında Tuilleries bahçeleri bir de St. Germain – Sorbonne – Cafe de Fleur civarları Luxemburg bahçleri klasik Paris turuna dahil olmalı 🙂 Notre Dame de Paris’nin oradan başlayarak yürüyerek Luxemburg bahçelerine gitmek de çok keyifli.

Notre Dame’a giriş ücretsiz ama açıksa hazine dairesi bir de kulesi ücretliydi. Ben en son gittiğimde çok kalabalık olduğu için içine girmedim. Onun için ücretler konusunda güncel değilim.

Paris’le ilgili bir şeyler karalayanlar eski tren garı yeni resim / sanat müzesi Musee D’Orsay’dan (6. arrondissement) eksik kalmayın buyurmuş, ben tren istasyonlarını çok seviyorum ama dediğim gibi resim konusu bünyemi zorluyor. Merak edenler için burası ne çektin be İsa sergisi değil, içerik olarak gayet laik temalar işlenmiş; empresyonist – post empresonist ressam deyince ilk aklımıza gelen sanatçıların özenle çizittirdiği (şimdi kesin herkesin kafasında uzuun bir liste oluşmuştur 🙂 – Monet, Degas, Renoir, Gaugin, Van Gogh … hah bildiniz di mi:) ) yine kafa karıştırmaca ama ben bu ressamların çoğu tablosunu gayet seviyorum; atlar – balerinler filan ben de dalıp dalıp gidebilirim ama kat kat yoğunluk bana fazla geliyor 🙂

Burası nehrin güney tarafına düşüyor, başlamışken 7. arrondissement olan Les Invalides’e doğru yol alabiliriz. Ön taraf askeri müze – ki nedense orayı da iki kere gezdim 🙂 arka taraf kilise, içinde de Napoleon’un anıt mezarı var. Invalides’in kubbesi de ayrı güzel parıldıyor; altın – varak severler not ediversin.

Eiffel de bu yöne düşmekte, haritanın sol tarafında kalıyor, orası da 7. arrondissement. Kulenin tepesine asansörle çıkılabiliyor. Tepeden  Paris biraz gecekondu şehri gibi geliyor bana, bir de yükseklik korkum var, tabi isteyen sırasına girsin, teknolojinin henüz kendini keşfettiği çağlardaki asansörle yukarı çıksın.

Güney bandını tamamladığımıza göre kuzeye geçebiliriz. Bu bantta Luxemburg bahçelerinin orada Pantheon – eski kilise – şimdi müze – giriş 8 eur (2016) ve St. Sulpice kilisesi var. St. Sulpice meraklısı için Dan Brown’un Da Vinci ‘nin şifresinde geçen yerlerden birisi – kilise olarak güzel, kod çözmek isteyenler hayal gücünü ateşlesin!

img_2322
Pantheon

Pantheon konsept olarak benim Türkiyemi görmek istediğim nokta.Yazarlar için anıt-mezarlar yapmışlar, yani bir anıt mezar müzesi (böyle anlatınca da herkesi gömmek istiyormuşum gibi oldu ama verilen değeri vurgulamak istiyorum; sizler de arif bir kesimsiniz elbet!) Zola, Hugo, Voltaire, Rousseau, Dumas gibi bir çok önemli Fransız yazarın anıt mezarı burada.

Biraz ileride Sorbonne üniversitesi, ve ona çok yakın Parisien deyince aman da eksik kalınması zinhar na-mümkün Cafe de Fleur var ki ben bu imkansızı şu ana kadar başardım 🙂

Kuzeyden devam edersem eğer olmazsa olmas Parisien yerlerden Montmartre ve pek sevimli rahibi ile meşhur Sacre – Coeur Bazilikası rotamızda. Sacre Coeur’ün merdivenlerine oturmak = Trevi çeşmesine bozuk para atmak;yani şehre dönüş vaad ediyor 🙂

img_2321

Burası da tepe, şehir manzarası severler not ediversin. Nasıl çıkarım diye dert edinenler de Anver metro durağında inip Montre – Martre finikülerine binebilir. Burasının yan tarafı Pigalle. Ünlü revü Moulin Rouge burada. Monte – Martre pek gezilesi ama hiç kalınası değil. Buraya gelince mutlaka hediyelik eşya dükkanlarına dalıp ıvır kıvır eşya alıp krep yemek suretiyle içimizdeki tüm turistik vıcıklıkları hunharca tatmin ediyoruz. Burası tuuuriistliğin dibine vurduğumuz nokta … not edile!

Serbest stil devam ediyorum, yani ulaşım için metro haritasındayız artık 🙂 Marais Paris’in alternatif mahallelerinden. Şarküteri ve pastaneleri pek göz alıcı. Etrafta tatlı dükkanlar var hatta birinde Gürol porselen fincan takımı görmüşlüğüm var 🙂 Burası Bastille’in yanı, yani alt uç Bastille üst taraf Rivoli’ye doğru bağlanıyor (ayaklarınıza kara sular inerken kulaklarımı çınlatmadan önce uzun mesafeler hayal edin anacım, !)

Alternatiflerden bir başkası da Bercy Village. Kalmak için de güzel bir alternatif olabilir. Tam merkez değil ama çok sevimli. İçinde Frog var, Frog’un da hamburgerleri tavsiye olunurmuş.

img_0187

Alternatiflerden kendimi alamamışken Opera – La Galleries Fayette’ten eksik kalmayın, bir de Benelux’de Türkçe bilen satış elemanları varmış – eskiden vardı da hala devam ediyor mu kısmında eksiğim.

Paris Yeme – İçme

Benim gibi yemekle mutlu olan bünyeler La Fayette Gourmet’yi atlamasın.Pierre Herme macaron ve L’eclair de Genie hedeflerimiz. Laduree çok ünlü ama Pierre Herme 10 numara 5 yıldız!

img_0193

İlla Laduree diyecekler için Champs – Elysees’de bir dükkan var – aslında sanki Opera’nın orada da vardı .. eğer Champ Elysees’yi tercih etmişseniz caddenin girişinde Disney store var. Disney ıvır kıvırları seviyorsanız ama Disneyland Paris planlamamışsanız not ediverin. Planlamışsanız RER C hattı Marne la Valle son durak trenle ulaşım sağlayabilirsiniz. Studio ve park iki ayrı bilet opsiyonu var . Bence park kısmı daha eğlenceli ama ben ikisini de hızır gibi gezerim diyenler için bir gün iki park bileti çıkmış (bunu kontrol edin her zaman olamayabiliyor bu durumda bir gün studio bir gün park gezilebiliyor), biletleri alırken internet sitesinden bakın; çeşitli ucuz bilet opsiyonları var ama bazen otellerde de uygun bilet satılabiliyor, yani kaldığınız otele de sorabilirsiniz.

Mutlu eden cafe’lere alternatifler de Odette ve Angelina var. Odette puff pastry’si (Notre Dame’da), Angelina’nın da Mont – Blanc pastası ve sıcak çikolatası meşhur (Rivoli caddesi).

Bubble tea seven varsa da Zen zoo’da passion fruit ve kumkatlı versiyonlar denenmiş ve sevilmiş.

img_0180

Hava alanı – Paris Şehir Merkezi Ulaşım

Galiba şimdilik anlatacaklarım bu kadar. İki havalimanı var. Orly ve Charles de Gaulle. Charles d.G.’den operaya Roissy bus, Orly’den de Orlybus var. Orlybus’e hiç binmedim, Roissy gayet rahat 11,50 eur tek yön bilet fiyatı. Yine Charles D. G’den taksi şehir merkezine 50 eur civarı tutuyor, tabiki otelden shuttle istemek serbest 🙂 metro da var. Biz Toulouse’a Orly’den gidecektik, 2 kişi otelden 32 eur’ya transfer ayarladık, gayet memnun kaldık.

O zaman size bon voyage!

img_2331

3 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. Yakup Uykutalp dedi ki:

    Teşekkür ederim güzel anlatmışınız. Sevgiyle kalın basakebcim.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s