Günü Birlik Osmanlı Ruhu Yaşamalık Cumalıkızık Köyü Gezi Rehberi

Tüm yazı ile uğraşmayıp ben kısa bir ön gösterim alayım diyenler Cumalıkızık Vlog umdan buyurabilir..

2014 yazından beri Türkiye’mizin en nadide değerlerinden peynirli patatesli kıymalı çeşitleriyle gözlemeler Bursa’nın Cumalıkızık köyüyle beraber Unesco Dünya Kültürel mirası listesindeki yerini almış …. kanımca ….bir de Algida şemsiyeleri … hatta şemsiyeler sadece Türkiye’nin değil denize kıyısı olan, turizmin bu çeşidinden geçimini sağlayan tüm Akdeniz dünyasının göz bebeği….gibi!

IMG_6200.JPG

Bu bebeklerimizi bir kenara bırakıp listeye 998. sıradan girmiş Cumalıkızık köyüne biraz odaklanacak olursak köy Bursa’da ki bu bilgiyi kurduğum üç beş cümlenin arasına zaten sıkıştırmıştım bile, ya Cuma günü kurulmuş olmasından ya da civarda Cuma hutbesi okunan camiye sahip olmasından dolayı Cumalı sıfatı uygun görülmüş. Yoksa etrafta Değirmenlikızık, Hamamlıkızık, Derekızık, Fidyekızık gibi başka kızık köyleri de var ki isimlerinin esbabı (modaya uygun araya bir kaç Osmanlıca kelime sıkıştırayım hazır konu Şengen bölgesi dışı nadide Osmanlı köylerine gelmişken) 21. yüzyıl az kullanılmış dimağları fazla yormayacak şekilde aşikar (Fidyekızık hayalgücünü biraz zorluyor kabul).

IMG_6220.JPG

Araya hemen konu dışı gereksiz bilgi sıkıştırayım, eskiden her camide Cuma hutbesi okunmazmış onun için cuma yada cumalı camileri gibi bir tabir de varmış ama bu etraflıca odaklandığım bir konu olmadığı için daha fazla detay veremeyeceğim. Genelde etraflıca odaklandığın bir konu var mı diye sormak isteyenler siz zaten cevabı biliyorsunuz 😛

IMG_6211.JPG

İsminin ikinci kısmını oluşturan kızık da Oğuzlardan geliyormuş, Kayı gibi Kızık da bir boymuş….boy boy Osmanlı torunları yani..

IMG_6146

Köyün tamamı Osmanlı sivil mimarsinin en güzel örneklerinden kabul ediliyor. Şimdi Remax satış danışmanınıza bağlıyorum. Triplex, bahçeli, birinci kalite moloz, ahşap ve kerpiçten yapılma cumbalı kafesli sarı, beyaz, mavi, mor renkli evler şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta (şehir merkezine uzaklık kısmı tamamen atmasyon) doğal, organik en özlediğiniz köy hayatını japon yapıştırıcısından daha kuvvetli komşuluk ilişkileriyle beraber sunuyor. Doğal sit alanı olmasından mütevellit dar kaldırımsız taş döşeli sokak manzaranızın kapanma riski sıfır.

IMG_6195.JPG

Ulaşım konusuna girecek olursak öncelikle Bursa’ya bir şekilde ulaşmanız gerekiyor. Sonra da navigasyon aletinize doğru Cumalıkızık köyünü yazmanız, çünkü Türkiye’de bu isimden bir kaç tane köy var ve ayrıca Bursa’da da köye hiç de yakın olmayan bir sokak var (biz gittik oradan biliyorum yani kesin bilgi – ki felsefe tahsil etmiş benliğim hiç bir zaman kesinlik iddiasında bulunmaz 🙂 ). Bizimki Yıldırım ilçesine bağlı, navigasyonda da hemen yanında Hamamlıkızık çıkıyor.

IMG_6148.JPG

Arabasız geliyorsanız Bursa Belediyesi yakınına metroyu getirmiş walla…oradan minibüslere binip köye ulaşabilirsiniz. Minibüs, metro durağından inince sağ taraftan içeri dönen yoldan gidiyor  ben gelirken de giderken de bolca gördüm kanımca seferleri sık, yani arayanı yormaz.

IMG_6093.JPG

Köy küçük değil, 3 – 4 saat rahat vakit geçirebilirsiniz. 270 tane ev varmış, 180 kadarı kullanılır haldeymiş, galiba çoğunluk da akrabaymış (bu bilgiyi kendi sitesinde görmüştüm ama şimdi çok da sallamayım).

IMG_6075.JPG

Haziran ayı sonunda giderseniz bir de ahududu festivali varmış. OK deyip 3 – 4 saat ne yapacağımız konusuna geri dönelim. Etrafta gözlemesi olmazsa olmaz köy kahvaltıcısı bol. Hepimiz nutellalı bal kaymaklı köy kahvaltılarına bayıldığımız için buradan başlayabilirsiniz. Mekan öneremeyeceğim çünkü hiç birini denemedim …isyaaaaaan! sonra kardeş Unesco Kültürel miras köyü Kulumbach’ın yardımlarıyla oluşturulmuş / restore edilmiş küpeli evi ziyaret edebilirsiniz. Giriş 3 lira, içeride flaşsız resim çekilmesine izin veriliyor. Bir de etnografya müzesi varmış bir ara kapanıp tekrar açılan. Sonra sokaklara dalıp bol bol ev resmi çekiceeniz. Sevgilinizle eşinizle romantik pozlar vermek isterseniz organik traktör de var.

IMG_6107.JPG

İlkbaharda sonbaharda günü birlik gezmelik sevimli bir köy özünde. Her ne kadar turistik takılsa da yırtık kot pantolona köy ahalisi hazır değil, bu gereksiz bilgi de aklınızın bir köşesinde bulunsun. Gidince ben de Osmanlı torunuyum, köklerimden beni bir anda koparmayın diyenler için kalmalık butik oteller de mevcut.

IMG_6243.JPG

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s