Free Walking Tur nedir?

Kendi başınıza gezmeyi seviyorsanız ama gitmeden önce gezeceğiniz yeri hatim seviyesinde yalayıp yutmaya vaktiniz yoksa veya bu tarz bir ön çalışma içinizden gelmiyorsa ama yerel kültür, tat, lezzetlerden eksik kalmak istemiyorsanız, gittiğiniz yerde turist değil de lokaller gibi takılmak istiyor ve bunu fazla çaba harcamadan gerçekleştirmek istiyorsanız sizin adresiniz free walking tour’lar. Hiç bir şeyden zinhar eksik kalmayım tembeli olmak zor iş anacım!

IMG_1749.JPG
Budapeşte’de turun başlama noktası St. Istvan Bazilikası

Baştan söyleyeyim ben son zamanlarda pek trend olan gittiğin yerde turist olma gezgin ol aman da lokal gibi davran söylemlerine pek takılmıyorum. Özünde turistik bir gezi yapıyorum gayet de turistik davranabilirim. Yani aman orası burası çok turistik şekerim gitmeyen bi eltimgilin halasının teyze kızı kaldı gibi söylemlere pek aldırdığım yok ama bünyemde bir tembellik var, bir şeyin kolay yolu varsa beni başka yerde aramayın!

IMG_3464
Berlin’de Hitler’in son demlerini dinlerken

Free walking tour’lar da tam bu aşamada benim işime çok geliyor. OK işine geliyor da amma laf kalabalığı yaptın diyenler için anlatayım; öncelikle bu turların  free’liği gerçekten bedava olduğu anlamına gelmiyor. Şehri bilen yerel veya yerelleşmiş (başka bir ülkeden gelmiş ve oranın halkı gibi şehri tanımış, özümsemiş) bir kimse size 2-3 saat boyunca şehrin tarihi yerlerini gezdiriyor veya kültür / yaşayışı hakkında bilgi veriyor. Bu kimselerin işi bu, yani geçimlerini bu işten sağlıyorlar ve siz memnun kalırsanız tur sonunda gönlünüzden ne koparsa bir bahşiş bırakıyorsunuz. Bahşiş sistemine dayalı olduğu için genelde bu kimseler sizi memnun bırakmak için ellerinden geleni ardına koymuyorlar (yani tabi tur – gezi kapsamında 🙂 )

IMG_2606.JPG

Eğer memnun kaldıysam gönlümden ne kopmalı derseniz ben kimsenin gönlüne karışmam ama benim gönlümden 10 eur veya yerel para biriminde 10 eur karşılığı kopuyor. Turlara isteyen herkes katılabilir, genelde merkezi bir buluşma noktası oluyor. İsterseniz bu turların web siteleri üzerinden önden kayıt da yaptırabiliyorsunuz. Ben şu ana kadar Porto harici hiç bir yerde önden kayıt yaptırmadım, direkt buluşma saatinde belirtilen yerde oldum ve tura katıldım ama Porto’da araştırma yaptığım 3-4 sitenin hepsininde amanda turlara önden kayıt yaptırmayı atlamayın deyince üzmeyim bari gençleri deyip önden kayıt yaptırdım.

 

Peki bu turları nasıl buluyorum derseniz de ben google’a gideceğim şehri yazıp free walking tours diyorum sağ olsun bana 3 – 5 seçenek döküyor. Sonra tripadvisor’a gidip yorumlarına bakıyorum, aklıma en yatanı seçiyorum. Şu ana kadar kötü bir deneyimle karşılaşmadım genelde hepsi ortalamanın üzerindeydi, bir kaç tanesi süper ötesiydi. Süper ötesi nedir? tabi ki kuş kondurma değil bazı rehberler ekstra eğlenceli / komik oluyor. Yoksa benim İlber Ortaylı seviyesi tarih dersi beklentim yok 🙂 Bir de bu kişilerin geçimi işlerini iyi yapmalarına bağlı olduğu için savsaklama durumu yok, ilgiyi yüksek tutmaya çalışıyorlar.

IMG_7563.JPG
Burası Strasbourg Notre Dame Kilisesinin Önü, aynı zamanda tur için de buluşma noktası, kilisenin resmini niye koymadın derseniz kilise çok büyük gözünüzden kaçmaz ama kadraja girmiyor ben bu konuda daha efektif boyutlara sahibim 😀

Gelelim walking kısmına. Mevsim şartlarından bağımsız (çünkü bu turlar neredeyse her gün oluyor) 3 saat boyunca yürüyorsunuz. Tabi ki 3 saatin her anı tempolu kardio değil ama hafif tempo açık alanda yürüyüş. Yani ayakkabınızın rahat, şemsiye şapka gibi ekipmanlarınızın elinizin altında olması hayırlı olur.

Ben şu ana kadar Free Walking Tour’lara katıldığım şehirleri ve tur şirketlerini aşağı bırakıyorum, eğer siz de bu şehirlere gidecekseniz bir fikir olur belki 🙂

IMG_8322
IV. Pedro ile Gülşen birazdan başlayacak Porto Kültür turunu bekliyorlar 🙂

P.S’siz bir blog yazısı düşünülemez 🙂 bu turların bir tarih – şehir bir de kültür veya özel bir bölge turu olur genelde yani iki ayrı güne iki tur şeklinde planlama yapabilirsiniz (biz mesela öyle yapıyoruz 🙂 )

P.S. 2 Turlar ingilizce oluyor, ama ben ana dil seviyesinde İspanyolca’ya hakimim derseniz çoğu turun İspanyolca versiyonu da var.

Budapeşte – Free Budapest Tours

Lizbon – Wild Walkers

Berlin – Original Berlin Tours

Kopenhag Free Walking Tours

Strasbourg – Happy Strasbourg Free Walking Tours

Porto – Porto Walkers

2 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. sercemsworld dedi ki:

    Couchsurfing üzerinde organize edilen turlar da var. ilginizi çekebilir ))

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s