Endülüs’e Giriş Malaga Gezi Rehberi

Malaga Endülüs’ün en büyük ikinci şehri, Endülüs de İspanya’nın Güney Doğu Anadolu Bölgesi. Yani bir nevi medeniyetler beşiği. İspanya deyince aklımıza gelen çoğu şey aslında Endülüs’ten çıkma imiş. İspanya deyince aklımıza ne geliyor peki? İşte flamenko, tapas, çok isteyerek olmasa da boğa güreşleri …. ben Malaga’ya gidene kadar hiç bir İspanyol ile boğa güreşleri hakkında fikir teatisinde bulunmadımdı ama bulunan herkes ispanyolların boğa güreşi konusunda olumsuz fikirlere hiç de olumlu bakmadıklarını iddia ediyorlardı. Benim şansıma Malaga Free Walking Tour’da denk geldiğimiz rehber kendisi dahil genç neslin bu aktiviteden hiç haz etmediğini ve İspanya’nın Katalonya (Barcelona) dahil bir kaç bölgesinde yasaklandığını ve yasağın daha geniş alana yayılması için uğraştıklarını iddia etti. İnşallah deyip başlayalım Malaga Gezi Rehberimize.

İstanbul – Malaga Ulaşım

THY sağ olsun direkman uçuyor. Türk Hava Yollarının yılın belli dönemlerinde (genellikle sonbaharın sonunda ve şubat ayı civarında) Güney Avrupa promosyonu oluyor. Böyle bir dönemi denk getirebilirseniz çok uygun bilet yakalayabilirsiniz. Endülüs güneyde kaldığı için bize mevsimsel sıkıntı da yaratmıyor hatta yazın buraları gezmek Antalya tadında sıcaklarda cehennem ön izleme modülü bile olabilir yani kış biletleri can ve canan olur 😉

Malaga promosyonunu kaçırdım ama yine de buralara gelesim var derseniz Madrid, Barcelona ya da bir şekilde ulaşmışsanız Sevilla’dan trenle gelebilirsiniz. Bu arada Sevilla bu bölgenin en büyük şehri hatta tarafsız bölge sakinleri en güzeli olduğunu iddia ediyorlar. Bizim vaktimiz sınırlı olduğu için ve ulaşımın kolay, gezilecek yerlerin listemizde öncelikli olması bakımından Granada daha cazip geldiğinden ve Sevilla’yı daha rahat gezmek istediğimizden inşallah bir sonraki seferimize bıraktık.

Malaga Gezilecek yerler

Biz neredeyse hiç bir yerini gezmedik deyip bırakırmışım 😀 Biz Malaga’da bir gece kaldık. Kalış süremiz bir tam güne bile tekabül etmediğinden sadece şehir turu yaptık diyebilirim. Onu da tabi ki Free Walking Tour ile kombinledik. Free Walking Tour neymiş diyenler olursa detaylara buradan ulaşabilir. Free Walking Tour’un da tabi ki yerel olanı makbul o bakımdan bu turumuz da Malagalı ve sadece Malaga’da hizmet veren bir şirket.

Biz gezmeye Plaza de Constitucion’dan başladık. Bu arada otelimizde buraya 2-3 dakika yürüme mesafesinde olan Hotel Venecia idi.

Bir gece için gayet tatminkar olmakla beraber daha uzun süreli kalışlarda aynı fiyata daha uygun bir otel bulursam bir şansımı denerim 😛 Ama temiz, merkezi, personeli de gayet kibar ve yardımcı yani daha uygununu bulamazsam tekrar kalırım 😉 Seni ikinci kalış için çok ikna etmeyen nesi vardı derseniz otelin girişindeki cafe / restoranın kokusu derim. Biz birinci katta kaldık, koku odalara çıkmıyor şimdi Allah için ama yemek kokusu beni bazı durumlarda zorlayabiliyor. Prag’dan toptan haz etmememin sebebi oteldeki balık kokusu olabilir (: bir de internet çok yavaş hoş Granada da yavaştı hatta bazı durumlarda çalışmıyordu ama oradaki otelde bir daha kalırım yani wifi ye bağımlı olmakla beraber yoksunluğunda henüz kriz yaşamıyorum 🙂

Plaza de Constitucion’a dönelim. Burası Malaga’nın İstiklal Caddesi muadili caddeleri kesişim noktası. Dönemin anlam ve önemine göre tarihin geçmiş günlerinde ismi değişiklik göstermiş en son Anayasa’da karar kılmış. Ortanın gerisinde bir çeşme var bu alan da Taksim meydan muadili olduğu için tam ortaya değil biraz geriye dikmişler ki kutlamalarda gösterilerde millet rahat toplaşsın. Değişik bir demokrasi anlayışı!

Bu çevrede bol restoran ve kafe de mevcut yani sosyalleşme bölgesi de burası. Az ileride merkez cami muadili 250 yıl inşa edilmeye çalışılıp suyunu çeken fonlardan ötürü olduğu kadar olmadığı kader denilip bırakılmış Malaga Katedrali var. Katedrale iki kule bina etmeye niyetlenmişler. Deprem meyilli sağlam olmayan zemin de bu niyete tüy dikmiş ama inşası başlanan kuleyi de yıkmaya kıyamamışlar böylelikle Malaga’nın sembolü La Manquita (tek kollu kadın) oluvermiş. Peki deyip biz devam edelim ya da bir dakika etmeyelim 🙂 Burayı gezmek isterseniz bir giriş ücreti var. Pazar günü sabah 9:00 (civarı) ile 14:00 arası gezerseniz kimse sizin Allah’la aranızdaki ilişkiyi sorgulamıyor yani ayin süresince giriş bedava.

Sağdaki yarım bırakılan kule – La Manquita

Hazır beleş bulmuşken, Malaga gezilecek yerler listesinin en üstünden devam edelim çünkü yine pazar günleri 14:00’ten sonra Alcazaba’yı gezmek için bir ücret ödemiyormuşuz. Diğer günler ne kadar açıkcası hiç odaklanmadım. Sadece ücretli olduğunu biliyorum.

Bedava sirke baldan tatlı da biz ne geziyoruz kardeşim derseniz Alcazaba ve Gibralfaro Endülüs’de Arap dönemi mirasları askeri yerleşim yerleri. Endülüs Bölgesinin çeşitli yerlerinde Arap hakimiyeti döneminden kalma Alcazaba’lar var. İsim tanıdık geldi mi? Al Arapça’nın the’sı cazaba’yı da kasaba olarak okuyoruz 😉 Bizdeki kullanımından farklı olarak bu yerleşim yerleri hep askeri. Malaga’daki bunların en iyi korunmuşlarındanmış. Bir de buraya küçük Alhambra diyorlarmış. Gibralfaro da buranın biraz daha üstünde kalan kalesi. Jebl – Cebel – Gibral (hatta Cebelitarık’tan çağrışım yapsın) dağ demek bu da tırmanacağınız mesafe hakkında biraz fikir versin. Tırmanma tamam canım da hazır başlamışken faro ne demek derseniz (ki kimse demiyor 😀 ) Fener demek. Kelime’nin bu kısmı Yunanlılardan. Alcazaba ve Gibralfaro Reconquista (Müslüman İspanya’nın Hristiyanlar tarafından yeniden fethedilmesi) zamanında üç ay boyunca kuşatılmış. Kale tepede, surları çok sağlam olduğu için İsabella ve Ferdinand top tüfek saldırmak yerine burayı yazın kuşatıp insanları aç susuz bırakmak suretiyle teslim olmaya ikna etmeyi uygun görmüşler.

Buranın aşağısı eski Roma tiyatrosu. Tiyatronun bir takım taş – sütunları Alcazaba içinde çeşitli yerlerde geri dönüşüme uğramış.

Tiyatronun oralarda bir de piramit dikkatiniz çekebilir. Elbet bir de Mısırlılar buralara gelmemiş 😛 Roma zamanında zenginler Garum diye genelde balık ağırlıklı korkunç kokulu bir sos yaparlarmış. Onun bir nevi fabrikasının kalıntılarına Louvre’vari bir sergileme alanı yaratmışlar. Piramit bu sebepten bina edilmiş.

Alcazaba’dan sonra buranın en çok Picasso’su meşhur. Tabi ki bir müzesi var ama önemli eserlerinin neredeyse hiç biri burada değil de yerlileri illa bir geziverin Allahaşkına buyuruyorlar.

Ben Barcelona’daki ile bu senelik Picasso dozumu aldımdı o bakımdan bu söylemin çok üstünde durmadım. Geniş bir zamanda şartlar olgunlaşırsa neden olmasın. Müzesine gitmesek bile Picasso’nun doğduğu ve ilk çocukluk yıllarını geçirdiği iki ayrı evin olduğu Merced meydanına gidip Picasso Bey amca ile bir foto çektirebiliriz. Ayrıca nedendir bilinmez heykelin kafasını okşamanın şans getirdiğine inanılıyormuş.

Buralar harici kesin daha gezilip görülecek yerler vardır ama açık sözlü yerellerimiz Malaga deniz güneş memleketi buralarda yapılacak en verimli aktivite plaj gezmektir buyuruyorlar. O kısma siz çalışacaksınız bir gün bile olsa biz Şubat ayında gittiğimizden bu konuya hiç temas etmedik.

Buralarda nerede ne yenir konusunda da maalesef pek yardımcı olamayacağım. Ama bölge genel olarak tapa’ların memleketleri. İçki ile beraber bedava tapa servisi Malaga’da çok yaygın değilmiş hatta galiba hiç yokmuş yani beklenti oluşmasın, bu adet Granada’da mevcut.

Tapa içkinin yanına eş atıştırmalıklar. Çeşitli deniz mahsulleri, patates, ekmek üstü bazı şeyler, zeytin, irmik ve sosis (chorizo) vs gibi çeşitli şekillerde karşınıza çıkabilir. Picasso Müzesinin oralardaki El Pimpi Malaga’nın sembolik restoranlarındanmış.

Biz tatilimiz boyunca çeşitli yerlerden deniz ürünlü paella (pilav) yedik ama Paella aslında Valencia’ya ait bir yemek ve oraya özgü bir pirinç ile yapıldığı zaman Paella oluyormuş. Yani Endülüs bölgesi Paella’larının bir özelliği yok ama bu bize kesinlikle engel teşkil etmedi 🙂 Ben sadece Granada, Malaga ve Barcelona’da gerçek sayılmayan Paella yediğim için yanlış yönlendirme yapıp buradan kimsenin gustosunu bozmayım 🙂


P.S. 1 Yaptığım google (!) araştırmasına göre İspanya yüksek mahkemesi Katalonya bölgesinin boğa güreşlerini yasaklama kararını bozmuş. Gerekçeli karar kültürel miras sayıldığı için yasak konulabilecek bir konu olamayacağıymış. Ama bölgede hala boğa güreşi yapılmıyormuş.

P.S. 2 Adana misali etrafta turunç ağacı bol. Yemek serbestmiş ama ekşi / acı olduğu için bilen kimseler tabi ki yeltenmiyormuş. Devlet turunçları toplayıp narenciye yoksunu İngiltere’ye marmelat yapıp satıyormuş. İngiltere genelinde Sevilla portakalı olarak bilinen meyve aslen turunç imiş.

P.S 3 Burası Antonio Banderas’ın da memleketi.

P.S. 4 İspanyollar, Araplar filan başrolleri kapmış ama buraya ilk Fenikeliler gelmiş.

P.S. 5 Malaga’nın kendine has olduğunu iddia ettiği sivrisinek savar bir çiçeği varmış. Hatta tek kollu kilisemiz, ve balıkçı bey amca ile beraber şehrin simgelerinden sayılıyormuş. Çiçek aslında kokina gibi insan eli ilen oluşturulmuş bir kombin; önce devedikenleri toplanıp kurutuluyormuş sonra yaseminler kuruyan devedikeninin kollarına konduruluyormuş. Yılbaşında bize kokinayı uygun gören Romanlar yaz aylarında Malaga’lılara biznagası uygun bulmuşlar kanımca…

P.S. 6 Eğer uçakla Malaga’ya geliyorsanız ve toplu taşıma ile şehir merkezine ulaşmak isterseniz A otobüsü mevcut. (Otobüsün hat numarası A) Bu bildiğimiz belediye otobüsü. Eğer başka şehirlerden otobüsle Malaga’ya gelip otobüs terminalinden şehir merkezine ulaşmak isterseniz yine A otobüsü buradan da geçiyor. Onun haricinde El Palo yönünde N1, Paseo del Parque yönünde C2, yine aynı yönde 4, Alegria de la Huerta yönünde 20 ve Fuengirola yönünde C1 otobüsleri var. Yukarılarda bir yerde demiştim Taksim meydanı muadiline gidiyorsunuz diye, yani Topkapı, Hisarüstü, Sarıyer hep buraya gider 😉

P.S. 7 Churro çok büyük bir hayal kırıklığı. Çok merak eden pişisini sıcak çikolatalı pudinge banıp ön izleme yapabilir. Bu konuda görsellere Granada Rehberinde çalışacağım.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s