Alhambra Giriş Rehberi 101

Endülüs denilince akla gelen iki yerden biri Alhambra Sarayı. Sanki bizim Topkapı gibi bir yer izlenimi yaratsa da olay biraz daha farklı bir şekilde cereyan ediyormuş. Nasıl yani derseniz eğer buyrun size Alhambra’ya giriş rehberi 😉

Sitesinden bilet alıp ilgili yerlerde memura okutup giriyorsunuz deyip olayı kapatırmışım 🙂 Şimdi herkesin işi gücü var elbet hepimiz çok meşgul şehir insanlarıyız ne uğraştırıyorum sizi di mi 😀 Kıl benliğime sağlık deyip başlıyorum. Başlıyorum deyip de iki paragraf hiç bir şey demeden yazı yazdım o konuda da kalemime sağlık! 🙂

Alhambra Granada’nın en çok ilgi çeken yerlerinden bir tanesi. Onun için biletleri çok hızlı tükeniyormuş. Ben de Malaga biletlerini aldıktan sonra gezi planı oluşturmak için iki ay öncesinden biletlere şöyle bir bakayım dedim. Biletler neredeyse bitmek üzere gözüküyordu. Sonra biraz daha araştırma yapınca son dakika bilet bulmak isteyenlerin bilet kalmadığı için ya rehberli turlar satın almak zorunda kaldıklarını ya da daha fazla para vererek acentalardan zar zor bilet bulduklarını okudum. Buna rağmen yine de ocak sonuna kadar bilet almadık neden çünkü çok yoğunduk 🙂 Neyse gerçekten yoğunduk olaya odaklanamadık. Bilet almaya niyetlendiğimizde de şubat ayı biletlerinin neredeyse tamamı bitmişti. Şimdi burada durup ekmek sudan sonra en hızlı tükenen ticari meta Alhambra bilet konusunu biraz daha açıyorum (Öyle bir şey yok tabi siz benim her söylediğime kanmayın…).

Alhambra Sarayını Gezmek için bir kaç bilet kategorisi varmış. Genel bilet diyebileceğimiz gündüz bileti Alhambra General olarak geçiyor. Nasrid Sarayları, Alhambra bahçeleri ve Alcazaba’yı kapsıyor. Zaten Alhambra’nın da özeti – olayı bu bölgeler. Bu biletle gündüz saatleri içinde tüm belirtilen alanları gezebiliyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken konu bileti alırken Nasrid Sarayına kaçta gireceğinizi seçiyorsunuz, o saatte mutlaka Nasrid Sarayının girişinde olmanız lazım. Geri kalan kısma müze kapanana kadar hangi saatte girdiğinizle kimse ilgilenmiyor. Bu bilete biçilen değer 14 eur (2019).

Şimdi buranın bir bağ – bahçe, saraylar kompleksi olduğu ve eğer aldığımız bilete Nasrid Sarayları dahilse onun giriş saatine çok dikkat edeceğimiz cepte olarak diğer bilet kategorilerini açıklıyorum. Yazının içeriği bir kamu bilgilendirme spotu çepherine girdiğinden araya heyecan katmam gerekiyor n’apalım 🙂

Ben bağ – bahçe (ki oranın da içinde yazlık saray var ama ikinci kategori saray sayıldığından mıdır randevusuz çalışıyor) sevmem /ilgilenmem, militer yerleşim yerleri için (Alcazaba) vicdani red hakkımı kullanıyorum derseniz sadece Nasrid Sarayı Bileti var. Onun ederi 8 eur. Bunun tam tersi ben kapalı alan pek sevmem doğa beni daha açar derseniz, etrafta dokunamayacağınız tümden atalık tohumlardan oluşmuş bağ- bahçe ve yanında mütemmim cüzü Alcazaba 7 eur karşılığı kollarını size açıyor.

Kurt – Kuzu – Ot bağlamında değişik kombinasyonlardan devam etmek isterseniz müze size gece Nasrid Saraylarını gündüz bahçeleri ve Alcazaba’yı gezmek şeklinde hizmet sağlıyor. Bu bilet de özünde zaman dilimleri farklı olsa da genel bilet gibi bir şey olduğundan 14 eur. Bir önceki akşam sarayları gezip ertesi sabah gelip bahçelerden devam ediyorsunuz. Bu bilette de dikkat edilmesi gereken sıra (önce saraylar sonra bahçeler) ve iki eylemin art arda olması imiş. Yani bu akşam sarayları gezdim iki gün sonra da bahçeleri gezerim olmuyormuş.

Genel – Rodriguez Acosta Vakfı kombine turu yapmak isterseniz bu bilet de 17 eur imiş. Bu zat kim nerden çıktı derseniz şahsen bilmiyorum. Pek ilgilenmedim. Çok merak ettiyseniz kendiniz araştırın. Sadece biz galiba burayı gezdik, antik Roma kalıntıları gibi bir yer vardı gibi hiç bir şey ifade etmeyecek bir bilgi verebilirim.

Alhambra bilet çeşitleri bu kadar sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu kategorilerin üzerine İspanya Turizm Bakanlığı iki bilet çeşidi daha patlatmış. Dobla de Oro at night (14,65 eur) ve sek Dobla de Ora (19,65 eur). Biz sek olarak yazdığım Dobla de Ora biletini aldık. Neden? Çünkü diğer tüm üçlü kombine biletler tükenmişti. Peki bu bilet nedir derseniz. Sek olanı genel Alhambra biletine ek turizm canlandırması Albaicin’de bulunan bir takım müzelere giriş imkanı sağlıyor. Hangi yerler olduğuna sitesinden girip bakabilirsiniz. Biz biletin Alhambra hariç içeriğinde olan yerlerden sadece Corral Del Carbon’u gördük orası da zaten ücretsiz gezilebiliyor. Diğer yerleri vaktimiz kalmadığı için göremedik. Yani güzel bir şeyler çıkma olasılığı da vardı ama Granada’da yapılası başka aktiviteler aklımızı çeldiği için diğer yerlere odaklanamadık. Bu biletin gece versiyonu da Alhambra’da sadece Nasrid Sarayları ve diğer Albaicin’de kalan yerleri kapsıyor.

Nasrid Saraylarının girişinde audio guide (önceden kaydedilmiş sesli rehber) satın alabileceğiniz yerler var. Audio guide için kişi başı 6 eur talep ediyorlar. Ayrıca kredi kartınızdan gerekirse çekmek için bir depozito bloke ediyorlar (ne kadar kısmını benim kartımı kullanmadığımız için bilmiyorum). Ama o kadar geniş ve çeşitli bir yeri gezmek için audio guide çok faideli oluyor. Dil seçenekleri içinde Türkçe yoktu yani sadece İngilizce, İspanyolca, Rusça filan gibi dünya turizmine hitap eden lisanlar mevcut.

Genel olarak 15 Ekim – 31 Mart Kış dönemi ve gündüz giriş saatleri 8:30 – 18:00, 1 Nisan – 14 Ekim Yaz dönemi ve gündüz giriş saatleri 8:30 – 20:00. Kış dönemi gece saatleri 20:00-21:30, yaz dönemi gece saatleri 22:00-23:00. Gece sadece Nasrid Sarayları veya bahçeler gezilebiliyor, Alcazaba’yı gece gezme imkanı yok. Ayrıca gece genel bilet kategorisi gibi bir kombin oluşturma imkan da yok yani ya Nasrid Saralarını ya da bahçeleri gezebilirsiniz. Alhambra 25 Aralık ve 1 Ocak hariç yılın her günü ziyarete açık.

Nasrid saraylarını gezmek yaklaşık bir saat, bahçeler ve Alcazabayı gezmek yaklaşık 2 saat yani kompleksi toptan gezmek yaklaşık 3 – 3,5 saat sürüyor. Rodriguez Acosta olayına ayrıca bir saat daha eklemek gerekiyormuş. 12 yaşından küçük çocuklar için bilet ücreti yokmuş ama bilet alınması gerekiyormuş. Yani belge olayını atlamamak lazımmış.

İnternetten aldığınız biletleri ya bastırmanız gerekiyormuş ya da telefonunuza indirmeniz. Eğer bileti basarsanız biletin yıpranmamış olması gerekiyormuş, çünkü biletin kapsamana alanlarına üzerindeki QR kodu okutularak giriliyor.

Bu yeşiller de Alhambra tarihi halay heyetiymiş 😀

Alan geniş, çeşit çeşit gönlümüzce gezmelik bilet kategorisi de oluşturmuşlar sağolsunlar ama şöyle bir bakıp çıkmak isteyenler için de Alhambra’nın biletsiz / ücretsiz gezilebilen alanları var.

Reconquista’dan (Müslüman İspanya’nın Hristiyanlarca yeniden fethi) sonra gelen İspanyol hükümdarlar kendi çaplarında buraya bir takım eklemeler yapmak istemişler. Çıkan sonuçtan İspanya Kültür Bakanlığı ne kadar tatmin kalmadıysa artık bunları da isteyen geziversin işte deyip bırakmış. V. Charles’in sarayı (İspanya’nın Sultan Süleyman muadili hatta çağdaşı ve de gutdaşı), Adalet kulesi (burası Nazarilerden kalma), V. Charles Sarayının içindeki müze gibi alanlar bu bahsettiğim yerler.

Saray geniş güzel, gezmek de uzun sürüyor ama etrafta yeme içme bakımından ziyaretçileri eyleyecek pek bir işletme yok. Giriş bölümünde bir kantin bir de bakkal gibi bir yer var bir de Alcazaba’nın girişinde bir büfe var. Yani ona göre tedarikli gelin.

Nasrid saraylarını gezerken müze yönetimi sırt çantalarımızı önümüze takmamızı rica ediyor.

Son olarak saray güzel de Granada’dan buraya nasıl ulaşacağız derseniz merkezden (Plaza Nueva) yürüyerek yaklaşık on dakikada gidebilirsiniz ya da ben yokuş yukarı sabah egzersizi almayım üç saatlik saray gezmesi öncesi derseniz şehir belediyesince otobüs olarak tanımlanmış biz Türklerin minibüs bu deyip geçeceği C32 numaralı araç mevcut. Bu (mini)büs Gran Via (Granada Bağdat Caddesi Muadili – Katedralin olduğu yer), Plaza Nueva ve Albaicin’den geçiyor. Etraftan birilerine sorarsanız size hangi duraktan hangi yönde bineceksiniz yardımcı olurlar. Tüm güney kabileleri gibi burdaki insancıklar da pek sevimli, yardımcı. Bileti şoför bey amcadan alabilirsiniz, fiyatı 1.5 eur imiş galiba. Biz yürüdüktü o bakımdan fiyatı teyit edemeyeceğim ama başka yerlere gitmek için otobüs şoförü bey amcalardan bilet aldık orada sıkıntı yok.

Yazının tamamı bunları biliyor muydunuz tadında olduğu için hiç P.S. yapmadan olayı kapatıyorum. Alhambra’ya gitme niyeti olmadan yazıyı buraya kadar okumuş kimseler için biraz yaşandı bitti saygısızca prodüksiyonu olmuş olabilir ama sarayı kimler neden yapmışlar kısmına Granada yazısında değineceğim 😉


One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s