Türkiye’ye Yakın Yunan Adaları Feribot Rehberi

Bu yazıya başlık atıp nadasa bıraktım diye bir giriş yapacaktım ama Allah beni inandırsın dört satır not alıp bırakmışım. Hafızama güvenime sağlık.

Ara P.S. Yazı çok uzun oldu, onun için akıştan bağımsız bölüvermeye karar vermiştim sonra tam bağımsız bölünmeyi için almadı ben de yarı özerklikle devam etmeye karar verdim 😛 Yarı özerk ikinci yazı inşallah Pire Limanından kalkan feribotlarla ilgili olacak …neyse konuya kaldığımız yerden devam 🙂

Yazın en sevdiğim tatil aktivitesi Yunaniko Adaları seyahatleri. Bir de genel gezmeyi seviyorum yani her seferinde aynı yerlere gitmek bir sızlanma konusu olmasa da mümkünse tercih sebebi değil. Yunanistan da sağ olsun 220 küsur ada ile beni epey eğleyecek seçenek sunuyor.

Seçenekler bol olunca onlar da kendilerine millete kolaylık ada grupları oluşturmuşlar. Bizde Prens Adaları grubu ama en prens ada Büyükada misali gruplar ve yönetiminin en merkezi adası durumu var. Ama dersimiz coğrafya değil onun için başkenti, nüfusu konuları yazımıza konu olmayacak…. da grupları genel tanımanın feribot tarifesine faidesi olmasından ötürü ufak bir değinme gerçekleşecek.

İstanbul mukimi gezmeyi seven sığ bir kimse olarak bence adalar Türkiye’ye yakın olanlar, Atina’ya yakın olanlar, arada kalanlar ve şimdi kim gidecek oraya kadar olanlar şeklinde…. ben her türlü giderim o ayrı 🙂

Türkiye’ye yakın olanları sağ baştan sayacak olursak …. dermişim 🙂 ayol 200 küsur ada ne sayacam? Bu grubu Yunan coğrafya komitesi Kuzey Ege Adaları, Oniki Adalar ve ortada kalmakla kalmamak arası Girit grubu diye toplamayı uygun görmüş. Bu grupta Girit hariç hepsine Türkiye’den bir şekilde feribotla ulaşmak gayet kolay.

Kuzey Ege Adalarının bize en yakın olanları Midilli, Sakız ve Samos. Thassos da bu gruba ait ama feribotu bizim memleketten kalkmıyor onun için onu geçtik. Ama Çanakkale ‘den potansiyel var gibi …. yetkililer duysa mı sesimizi 🙂 Bir de gönlümüzde ada mertebesine yükseltilmiş Halkidiki var… da dedim işte ada bile değil.

Midilli, Sakız ve Samos bu grupta benim gittiğim adalar. Her birinin rehberinde nasıl gittiğimi yazdım. O zaman bu yazı niye var diyecek olursanız bana uğraş işte 🙂 … dermişim…. ya da demeyim … yani demiyorum 🙂 Rehberlerde kendim nasıl gittim onu yazıyorum genelde laf kalabalığını minimuma indirmek için ama araştırma yaparken seçenekleriniz bol, ben nasıl araştırıyorum filan onları yazmak amacım … ama hedefime ne kadar bağlı kalacağım Allah bilir.

Midilli Feribotu

Midilli‘ye en yakın, en sık feribot seferlerinin yapıldığı liman Ayvalık. Ayrıca Küçükkuyu ve Dikili’den de seferler düzenleniyor. Burada dikkat etmeniz gereken şey genelde en yakın nokta ana liman gibi oluyor bu durumda ana limanımız Ayvalık, ve genelde bir hızlı bir de yavaş tekne ile arabalı vapur seçeneği oluyor. Bu limandan sabah ve akşam olmak üzere genelde günde iki tane karşılıklı sefer oluyor. Diğer yerler karşılıklı turizmi geliştirme amaçlı anlaşmalarla sezonluk ve daha seyrek sefer imkanı sunuyor. Mesela 2019 için Dikili’den sadece salı günleri yapılması planlanmış Ben internette seferlerin başladığına dair haber gördüm ama seferleri online ayarlayabileceğim bir site bulamadım.

Dikkat edilecek ikinci konu da varış limanı. Mesela Midilli adasının başkenti ve ana limanı Mytilene (Ayvalık’ın tam karşısı) ama adanın turistik çekim noktası daha çok Molivos ve civarı. Bir de Midilli çok büyük bir ada yani araba kiralamadan gezmeyi düşünüyorsanız kalacağınız / gezeceğiniz yerlere yakın limana gitmeyi tercih edebilirsiniz … bence edin. Bu durumda Molivos civarına hizmet eden liman Petra. Küçükkuyu feribotları sadece Petra’ya gidip geliyormuş…. ben bizzat gitmediğim için net fiil çekimleri kullanmayı tercih etmiyorum yoksa hizmeti Üsküdar Beşiktaş motor hizmetini sağlayan Dentur Avrasya gruba ait Dentur Ege sağlıyor yani bir sorun olacağını zannetmiyorum 🙂

Ben araba ile adalara hiç geçmedim onun için o konuda pratik bilgi sağlayamayacağım ama genel olarak uluslararası ehliyet ve sigorta ek maliyet kalemi. Sigorta konusunda dikkat edilmesi gereken iki ayrı sigorta olduğu imiş. Birincisi siz birine çarparsanız ikincisi de size biri çarparsa iş görüyormuş.

Kiralık araç ile de adaları geçmek mümkün. Ama bunun için ruhsat sahibinden noter onaylı yazı almak gerekiyor ki bu yazının Türkçe iş görüp görmeyeceğini ben bilmiyorum, yani bir de yeminli tercüme durumu söz konusu olabilir. Eğer ileride bu işlere de girişirsem bu yazıyı güncellerim 🙂

Araba konusunda son yaralı sayılabilecek bilgiler eğer 3-4 günden aşağı gitmiyorsanız maliyetini kurtarmayacağı yönünde genel görüş var. Yine dediğim gibi bunlar benim duyduklarım, araştırdıklarım, henüz deneyimle sabitlenen bir durum yok.

Sakız Adası Feribotları

Sakız adası‘na sanırım hala sadece Çeşme’de geçiliyor ve karşı tarafta da en azından Türkiye’den gelen feribotlar için tek liman var onun için konuyu çok uzatmaya gerek yok. Burda da hem arabalı vapur hem yavaş ve hızlı tekne seçenekleri mevcut.

Samos Adası Feribotları

Samos da Midilli Adası gibi karşılıklı bir kaç liman seçeneği sunuyor bize sağ olsun. Samos için ana liman Kuşadası. Bu liman özel işletme olduğu için bilet fiyatları diğer ada feribotlarına göre biraz daha yüksek. Bir de günün en gereksiz birinci bilgisi Samos Türkiye’ye en yakın Yunaniko adası imiş. Yani sanki bu konunun birincisi Meis olmalıymış gibi bir izlenim oluşsa da kazanan Samosmuş. Olay tamamen deniz mili çapında gerçekleşiyormuş yoksa ulaşım ve limanların karşılıklı bakışması bakımından kazanan gönüllerin birinci Meis.

Kuşadası’ndan Samos’a hergün feribot var. Bunu net söyleyebilirim. Onun dışında yakın adalar arasında benim en az araştırma alanıma giren liman olduğu için bazı konularda net değilim. Mesela her gün sefer var ama her gün karşı tarafta aynı limana gitmiyor tekneler. Pythagoras ve Vathi limanları karşı tarafta bize sunulan seçenekler. Vathi ana liman ve adanın başkenti. Ben görmedim onun için içerik boş küme yani geçebilirim, Pythagoras çok şirin bir kasaba ve adanın ana turistik çekim noktalarından biri.

Bunların dışında bir de Karlovassi limanı mevcut ki yukarıda arada kalmış adalar topluluğu olarak geçen resmi Kiklad adalar grubuna Türkiye’den en rahat ulaşım sağlayabileceğiniz liman olarak karşımıza çıkıyor. Kiklad Adaları deyince pek bir şey ifade etmemiş olabilir ama Mykonos, Santorini filan dersem ışık yanar kanımca.

Türkiye’den Karlovassi Limanına direkt Sığacık’tan ulaşabiliyoruz. Biz de Samos’a bu şekilde gitmiştik gayet rahat olmuştu. Karlovassi Limanı’nın dezavantajı bölgenin pek turistik olmaması yani araba kiralama seçenekleri sınırlı ve kalmak için adada o kadar güzel yer varken çok da zamanınızı harcamak isteyeceğiniz bir yer olmaması.

Bildiğim kadarı ile Samos’a arabalı vapur yok. Eğer bu adaya kendi arabanız ile gitmek istiyorsanız en yakın liman Sakız adası. Oradan Yunan Deniz Yollarına ait bir seçenek ile Samos’a geçebilirsiniz.

Bodrum – Kos / Oniki Adalar Feribotları

Samos’u aradan çıkardığıma göre Kuzey Ege Adalarından Oniki Adalara doğru yol alabiliriz. Bunlar Kos, Leros, Kalymnos, Rodos, Meis, Symi, Patmos şeklinde sıralanabilir…. en azından Popüler olanları. Bu adaların hepsine direkt seferler var. Bodrum – Kos ve Marmaris -Rodos, Kaş – Meis hatlarına her gün karşılıklı seferler var. Diğerlerine çoğunlukla Bodrum’dan belirli günlerde seferler var. Bodrum’da Kale ve Turgutreis iki liman seçeneği.

Oniki Adaların her gün sefer olmayanlarına direkt sefer günleri dışında gidip gelmek istiyorsak genel aktarma noktası Kos’a ulaşıp Yunan feribotları ile devam etmemiz gerekiyor. İnternette Kos bağlantılı feribot biletlerini sağlayan siteler gördüm. Letsferry ve feribotlines.com bu hizmeti veriyor gibi ama ben hiç kullanmadım. Cimri benliğimin oniki adalara yelken açmak için uygun gördüğü firma onikiadalar deniz yolları. Dodekanisos Seaways firmanın kendisini anlamamız için uygun gördüğü ingilizce tercüme ismi. Linkini Patmos Rehberinde vermiştim ama google’a yazarsanız da çıkmamazlık etmez. Türkiye’den aldığımız feribot biletleri gibi satın alma işlemi internetten gerçekleşiyor ama mutlaka Kos’ta gişesinden bastırmamız gerekiyor. Kos Limanı yarımay şeklinde. Türkiye’den gelen feribotlar ayın bir ucuna yaklaşıyor, Yunan adalarına giden feribotlar ayın diğer ucundan kalkıyor. Türkiye’den gelen feribotların yanaştığı tarafta da bu firmanın gişesi var ama sadece Türkiye ile ilgili biletleri basıyor, diğer Yunan adaları biletleri feribotların kalktığı taraftaki gişeden basılıyor. Biz Patmos biletini feribot kalkmadan bir kaç saat önce, Kalymnos biletini de seyahatten iki ay önce aynı yerden bastırdık. Rezervasyon sırasında verilen pnr numara ile biletleri basabiliyorlar bir de yanınızda pasaportunuz olsun uyarısı var ama bize soran olmadı.

Oniki Adalar Deniz Yolları feribotları katamaran – hızlı feribot ve klimalı. İçeride yiyecek – içecek için uygun fiyatlı bir büfe var ve tuvaletleri de çok temiz. Bu feribotlar dilenci stayla yani bir kaç adaya birden uğruyor. Her adaya yanaşırken Yunanca – İngilizce anons yapıyorlar.

Feribota girişte valizinizi bırakmalık alanlar var ama feribot çok adaya uğradığı için bu yerler gönlünüzce seçmelik değil, herkesin valizini ineceği adaya göre istifliyorlar.

Genel olarak adalarda bir hızlı feribot seçeneği ve en az iki yavaş feribot seçeneği oluyor. Hızlı feribot biletleri biraz daha pahalı olmakla beraber sizi hızlı bir şekilde ulaştırıp yine hızlı şekilde pasaport kuyruğuna sokma becerisine haiz oluyorlar. Pasaport sırasında bekleme beklememe durumu sizin için önem arz ediyorsa bu konuya dikkat etmeniz faideli olabilir. Bir de yavaş tekneler de genelde aynı saatte ya da yarım saat ara ile kalkıyorlar ve karşı limanda biri diğerini bekliyor. Yani bir takım liman kuralları filan var benim gözlemlediğim kadarı ile. Yine herkesi beklemek istemiyorsanız hangi teknenin karşı limana önce yanaştığına da bir bakın.

Ortak bilgilerden devam edecek olursak her adanın feribot biletini internetten almak mümkün. Turyol, Dentur, Jale, Jalem, Ertürk, Meis Express vs gibi direkt ilgili hattı satan siteler olduğu gibi, feribotlines, bilet.com gibi havuz siteler de mevcut. Ben her adanın kendi rehberinde hangi şirket ile gittiğimi belirttim şu ana kadar da çok şükür bir sıkıntı ile karşılaşmadım.

Biletleri internetten aldığımız zaman genelde kombin yapma seçenekleri çok sınırlı oluyor. Biz mesela önce bilmeden Ayvalık – Mytilene biletlerini internetten aldık sonra limana gittiğimizde liman görevlileri bize ufak bir fark ödeyerek biletimizi Petra gidiş – Mytilene dönüşe çevirebileceğimizi söylediler. Eğer siz de kombin yapacaksanız biletinizi internetten almadan önce ilgili satış ofisini arayarak seçeneklerinizi öğrenin.

Biletleri internetten satın almışsanız mutlaka bastırmanız gerekiyor. Burada limanına göre çeşitli uygulamalar var. Biz Çeşme, Bodrum ve Ayvalıkta bileti satın aldığımız Ertürk, Catalines ve Jalemtur’un ofisinden bastırdık, sizin de öyle yapmanız lazım durum bize özel değil 😛 Bodrum’da Kos’tan dönüş bileti için sadece bir pnr gibi bir kod verdiler ve dönüş biletini liman girişindeki ilgili bilet gişesinden bastırdık. Sığacıkta firma biletleri pasaport kontrolüne girmeden önce basıp hazır etmişti. Meis’te bir gün önceden gidip pasaportları ilgili satış ofisine bırakıp ertesi gün tekneye binmeden önce pasaportla beraber teslim almıştık. Biz Meis’te kaldığımız için bize dönüş biletimizi vermiş olabilirler, günü birlik gidiş gelişlerde de bileti veriyorlar mı emin değilim büyük ihtimal vermiyorlardır. Bir de Meis’ten döndükten sonra direkt uçağa geçecekseniz limanda giriş işlemleri için pasaportları toplayıp sonra bileti satın aldığınız yerde size teslim ediyorlar. Uçağınızın olduğunu ve öncelikli olarak sizin pasaportunuza işlem yapılmasını rica etmeyi unutmayın 🙂

Türkiye’ye yakın adalarda Midilli (Sadece Mytilene limanında), Sakız, Samos, Kos, Rodos ve Meis’te kapı vizesi uygulaması var. Ama bu hizmet sene boyunca olan bir seçenek değil. Her sezonun başında kapı vizesi uygulamasının başlangıç tarihi ve uygulanacak adalar açıklanıyor.

Kapı vizesi teknik olarak sadece alınan ada için geçerli. Diğer adalara transit geçiş yapıyorsanız pasaport kontrol eden herhangi bir merciye şu ana kadar ben denk gelmedim. Ben risk almayı sevmiyorum onun için büyük ihtimal kendim yapmayacağım bir şeyi kimseye de önermiyorum ama tabi ki kendi bedeniniz kendi kararınız.

Bu yazı uzun oldu ama yapacak bir şey yok, bir başladım mı durasım gelmiyor. Daha da merak ettiğiniz bir şeyler varsa yardımcı olmaya çalışırım.

P.S. 1 Marmaris – Rodos hattı ile ilgili hiç bir şey yazmadım, çünkü Rodos’a uçakla gittik. Uygun uçak biletlerini takip edin bence yine de uçak en rahat ulaşım aracı.

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Ipek AG dedi ki:

  Selam. Yazilar oyle şenlikli ki hevesle okuyorum. Tesekkurler.
  Ayrica bugune kadar surdan suraya gitmemis bir introvert olarak, pasaport almaya karar verdim. Hayatima katacakların icin de pesinen tesekkur etmek istiyorum.

  Liked by 1 kişi

  1. basakebcim dedi ki:

   Ne güzel!… şimdiden bol eğlenceler 🥳 çok teşekkürler 🤗

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s