Almanya’da Goslar Diye Bir Şehir Var Gezi Rehberi

Goslar gezi rehberine alakasız gibi gözüken bir giriş olacak ama Yunan komşularımızın doğal ve kültürel değerlerini koruma hassasiyetlerini çok takdir ediyorum. Çünkü bu hassasiyeti gösterirken rahat kişiliklerinden ödün vermiyorlar. Tatil ortamında böyle bir ağırlama bende her zaman bir mutluluk sebebi oluyor.

Geçen seneye kadar Alman’ların sırf doğal, kültürel değer koruma değil herhangi bir konuda gösterdikleri disiplini takdir etsem de o disiplini sağlamak için harcadıkları enerjinin kendilerinde yarattığını düşündüğüm negatif enerji benim bünyemde hem tatilde yaşamadık istemeyeceğim bir stres yaratıyordu hem de ülkeye karşı içimi bir soğutuyordu.

Ama önce Stuttgart ve çevresi sonra Hanover ve çevresi bu düşüncelerimi çok değiştirdi. Bir sonraki emre kadar Alman disiplinini de ön koşulsuz takdir etmeye karar verdim. Goslar gibi yerleri görünce kendilerinin tüm iltifatları hakkettiğini düşünüyorum.

Burası hakkında yeterince pazarlama yapabildimse başlayalım kanımca ilk defa duyacağınız Goslar‘ı anlatmaya 🙂

Hanover – Goslar Ulaşım

Biz Hanover‘den geldiğimiz için sadece bu konuda yardımcı olabileceğim. Ama bu memleketin geniş bir ulaşım ağı var, sizi yakın çevreden buraya bir şekilde ulaştırır. Uzak çevreden de ulaştırır da, memleketin geniş ulaşım ağı bedelini içiniz almayabilir. Siz onun için yakın çevreden hatta mümkünse Aşağı Saksonya Eyaletinden ulaşın. Neden? Çünkü Aşağı Saksonya Eyalet bileti ile ilk kişi 23 eur ikinci kişiden itibaren 6 eur ekleyerek beş kişiye kadar ek yapıp eyalet içinde IR, IRE yani özünde normal hızlı trenlerle aynı gün içerisininde sınırsız yolculuk yapabiliyorsunuz.

Eyaleti farklı olsa da bileti detaylı bir şekilde Heidelberg yazımda anlatmıştım. Buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Yazının tamamını okumak istemiyorsanız direkt ulaşım kısmına atlayıverin. Ama detayları okuyun. Yine Alman disiplini kurallara harfiyen uymadığınız zaman sizi duygusal olarak çok yaralayabilir. Biletin güzelliği gittiğiniz ve geldiğiniz şehirlerin şehiriçi ulaşımının da bilete dahil olması. Goslar‘da ekstra şehir içi ulaşım size ek faide sağlamaz belki ama yine aynı eyalette bulunan Bremen gibi büyük şehirlerde sağlar, bize sağladı mesela o bakımdan kesin bilgi 🙂 . Yani eyaletinizin içinde bulanan diğer şehirle büyük düşünebilirsiniz.

Goslar Gezilecek Yerler

Goslar’da trenden indikten sonra herkesi takip edip direkt eski şehir / pazar yerine gidip etrafı gezinecekseniz. Bu şehir için size verilmiş turistik görev budur. Goslar’da neredeyse şehir merkezinin bütün sivil mimarisi korunmuş. Şehir merkezi olarak küçük bir alan düşünmeyin. Baştan başa gezmek 2-3 saat alıyor.

Biz yılbaşından bir gün önce gittik, şehrin noel pazarı hala duruyordu ve çok sevimli idi. Böyle bir dönemde burayı ziyaret ederseniz yeme içme işlerini bu pazardan halledebilirsiniz. Biz ayak üstü yemek yemeği sevmediğimiz için bir italyan restoranında pizza yedik. Pek başarılı değildi kötü de değildi ama ne asla gitmeyin cıss demek için ne de aman da eksik kalmayın denecek bir özelliği vardı.

Biz yemek için aranırken etrafta iyi nam salmış restoranlar doluydu, boş olan ilk yer orası gözümüze çarptı bizde takıldık, sizin de şartlarınız bu şekilde oluşmuşsa zaten evren sizi oraya çekeceğinden benim de ayrı bir çekim yaratmama gerek yok. Ayakta yemek olayında sıkıntı yoksa klasik sosis ve sıcak şarap olayına da girebilirsiniz.

Etrafta benim gördüğüm en eski tarihli ev 1480 tarihliydi ama 1500 – 1600’lardan da bir sürü ev vardı.

Bu evlerin etrafını gezip bol resim çektiniz. Daha n’apalım bacım derseniz, burada Unesco kültürel mirası olmuş bir maden ve jeoloji müzesi var. Bu konu hakkında başka hiç bir şey bilmiyorum. Maden ve jeoloji müzesi nasıl kültürel miras haline geliyor kısmını daha sıcak mevsimlere çalışma konusu olarak bıraktık. Biz yürüyerek yakın bir noktasına kadar gittik ama bir intiba oluşturacak kadar da yanaşmadık. Yürüyüş yolu daha ılıman mevsimlerde daha keyifli olabilir. Etraftaki doğa da gerçekten çok güzel. Zaten bu doğa da Goslar’ın bize sunduğu üçüncü aktiviteye konu oluyor. Liebesbankweg’e kadar olan 7,5 km’lik yürüyüş yolu da niye verildiğini benim İstanbul’lu benliğimin anlayamayacağı ödüllere layık görülmüş. Ödüllü doğa yürüyüş yolu …. çok başka kafalar gerçekten 🙂 inşallah bize de nasip olur …

Son olarak Siemens Bey amcaların da tarihi evleri buradaymış. Sülaleye ait bir takım şahsi ortamlar ziyaret konunuz olacak gezmek isterseniz. Giriş için siz yine de turizm ofisiylen bir iletişime geçin diyor rehberler. Evin girişinde ailemizin mottosu dua et ve çalış yazıyormuş. Anlaşıldı patron mu desek 😀

Biz günü birlik geldiğimiz ve yemek olayı çok başarılı olmadığı için o konu hakkında pek bir yorum yapamayacağımı yukarıda beyan ettimdi. Ama çay – kahve – tatlı için Barock – Cafe Anders’e gittik. Orası gayet başarılı idi. Burada sipariş uygulaması biraz farklı. Garson içeceklerin siparişini alıyor ama tatlılar için sizi aşağıdaki vitrine yönlendiriyor.Vitrinden siz seçiminizi yapıp, eğer Almanca bilmiyorsanız oradaki görevliye bir şekilde el kol hareketleriye anlatıyorsunuz sonra garson size getiriyor. Ama çalışanlar sizleri anlamaya meyilli yani bir sıkıntı yok. Garsonla direkt iletişim halinde yabancı dil ve çok çeşitli tatlıların yaratıcağı karmaşayı önlemek istemiş olabilir işletmemiz 🙂

P.S. 1 Hanover’den Goslar’a giden tren Bad Harzburg treni. Bu hatta Bad Harzburg son durak ondan bir önceki durak Goslar.

P.S. 2 Almanya gezilerim boyunca ilk defa bu hatta hem gidiş hem dönüşte bilet kontrolüne denk geldim. Her iki kondüktör de pek sevimli idi.

P.S. 3 Buraya Hanoverden geliyorsak orada n’apacağız derseniz, onun da rehberi burada 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s