Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Anıtkabir görmelik Ankara Gezi Rehberi

Safranbolu‘ya giderken dibine kadar gittiğimiz Ankara’yı bu sefer nihai hedef (en azından hedeflerden biri) olarak rotamıza alalım dedik. Ben hiç gitmediğimden Anıtkabir Ankara’da ziyaret edilecek yerler listesinde en tepede idi ama listenin gerisi çok da fazla madde içermiyordu. Sonra bir şekilde evren cahilliğime bir el atmaya karar verip Anadolu Medeniyetler Müzesini gözümün içine soktu … sağolsun. Ankara’nın bence gezilecek müzeler bakımından epey bir gideri var, hatta lezzet açısından vasat olsa da ortam olarak sevimli – sıcak kafeleri ile de hafta sonu için güzel alternatifler oluşturuyor.

Bizim Cuma sabah İstanbul’dan yola çıkıp cumartesi öğlen Eskişehir‘e revan olduğumuz zaman arasında kalan süreyi kapsayan Ankara gezimiz bu rehberin malzemesi.

İstanbul’dan araba ile yola çıkıp Ankara’yı bulamamak, sohbete dalma durumunda bile mümkün değil. Onun için o konuya hiç girmiyorum. Tren -Uçak – Otobüs zaten gırla.

Biz Tunalı Hilmi Caddesinde olan Hotel Houston ‘da kaldık, kendi otoparkı var, ve ücretsiz. Otel temiz, kahvaltısı da güzeldi. Ama hafif ukala bir check in memuru ya da otel sorumlusu gibi biri denk geldi bize. Ben oteli booking.com’dan iki yataklı oda olarak rezerve ettim. Aslında tek – çift yatak olayına da fazla takılmıyoruz, hangi opsiyon daha düşük fiyatlı ise bizim için tercih sebebi oluyor. Yani adam çok pardon elimizde kalmamış size çift kişilik tek yataklı oda verebiliyoruz deseydi okey deyip günümüze devam edecektik ama kendisinin bizi azarlayarak oda kategorilerinin yatak çeşitlerine göre bizim rezervasyonumuza nasıl uygumadığını, sanki otelin oda kategorilerini önceden çalışmamız gerekiyormuş gibi anlatması bir antipati oluşturdu. O kadar azara bize tabi ki çift yataklı üst kategori oda vermek zorunda kaldı çünkü booking’den yaptığımız rezervasyon bu şekilde idi. Ama sanırım booking’e verdikleri fiyat kendisinin içini biraz hüzünle kaplamış ve o hüznün yarattığı stresi bizden çıkarmak istedi.

Üzerine yarım paragraf yazı yazmış olsam da dediğim gibi özünde bizim için çok da tın bir durumdu. Şimdi gelelim Ankara sebebi ziyaretimize.

Anıtkabir’e biz araba ile gittik. Girişte bir güvenlik kontrolünden geçiyorsunuz. Siz arabadan, varsa çantalarınızla beraber iniyorsunuz, araba ayrı kontrol ediliyor, siz çantalarınızla beraber x-ray’den geçiyorsunuz, bu durumda siz de ayrı kontrol edilmiş oluyorsunuz. Sonrasında aracınıza binip otopark alanına gidiyorsunuz. Buradaki personel gerçekten çok kibar. Yönlendirmeleri gayet nazik yapıyorlar.

Biz kendimizce uzun bir yoldan geldiğimiz için önce biraz dinlenmek istedik. Otoparkın civarındaki kantin-kafeyi bu eylem için uygun gördük. Kafe aslında çok başarılı değil ama zor anınızda sizi aşsız – susuz bırakmaz. Şimdi bir anıt-mezar kafesi neden değerlendirme konusu oldu derseniz Eskişehir Modern Müze’nin kafesi pek başarılı olunca diğer gezilen yerlerle bir kıyaslama konusu oluştu.

Anıtkabir’de mozale haricinde bir de kurtuluş / kuruluş dönemini anlatan müze var. Etrafta küçük diye bahsedilmiş ama bizim tamamını gezmemiz iki saatten fazla sürdü. Cumhuriyetin neredeyse 100. yılında o dönemde yapılanları hayret ve takdirle incelemek hem düşündürücü hem de üzücü sanki….

Anıtkabir sonrası otele yerleşip kendimizi Tunalı Hilmi Caddesine saldık. Gözümüze sevimli gelen Cafe des Cafes’de konuşlanıp bir şeyler yedik. Yediklerimiz bir alex olmamakla beraber ortam çok sevimli idi. Sonrasında caddeyi boylu boyunca yürüyüp Kuğulu Parkı yerinde inceledik. Etrafta kuğuya ek ördek bile var. İnceleme sonucu vardığımız kanı Türkiye sınırları içinde parkın geniş bir tanımlama alanı var ve hiç bir parkın metrekaresi bu tanımlamalarla boy ölçüşemiyor. Kuğu – ördekler sevimli, kuğular ortamın bıçkın delikanlısı, siyah kuğuların kırmızı gagaları tüyleriyle çok uyumlu.

Parktan sonra Ankara ayazı bünyemizde doz aşımı yarattığından otelimize dönmenin ilk günü sonlandırmak için en uygun aktivite olduğuna karar verdik. Kuğulu Parkla Tunalı Hilmi Caddesinin parka göre sonunda olan otelimizin yolunda bu ayaza alışma olasılığının olup olmadığı konusunda fikir teattisinde bulunduk.

Ertesi sabah kahvaltıdan sonra kendimizi Anadolu Medeniyetleri Müzesine attık. Bu müze müzekart ile gezinilebiliyor. Biz öyle yaptığımız için münferit biletlerin fiyatlarına odaklanmadım. Ama internette kesin vardır. Merak eden kendisine mani olmasın. Müzede milattan önce 9000. yıldan anca miladi zamanlara kadar Anadolu’nun dört bucağına yayılmış çeşitli medeniyetlerin günlük yaşamları, törenleri, kullandıkları eşyalara ait çok çeşitli sergi parçaları var. Müzeyi gezerken insan hem o kadar zaman önce bu insancıkların ne kadar gelişmiş olduğuna hayret ediyor hem de bazı alanlarda 9000+2000 yıl önceki teknoloji – tasarımların kuzey ülkeleri enflasyon oranlarında değişime uğrayarak günümüze ulaşmış olmasını şaşkınlıkla karışık takdir ediyor.

Biz bu müzeyi de 2 saat kadar gezdik, sonrasında müzenin de bulunduğu Ankara Kale civarını gezdik. Bu alanda gezmelik kale harici bir turist eğlemelik geleneksel bol konaklı bir alan, bir de Koç müzesi var. Biz ilk başta etnografya müzesine niyetlendiğimiz için Koç Müzesini gezmedik ama sonra etnografya müzesi için yine sapağı kaçırdık, dönüş yolunda trafik de olunca direkt Eskişehir’e revan olduk. Etnografya müzesinden önce birinci meclis binasını da ziyaret etmek istedik ama o da tadilattaymış.

Biz Ankara’nın gezdiğimiz bölümünden gayet memnun kaldık ama ayaz var, kesin bilgi yayabiliriz 🙂

Bu özünde rehberden çok haftasonu ne yaptık içerikli bir yazı olduğu için hamiş yok.

Görsellerin çoğu Anadolu Medeniyetleri Müzesinden, parkta kuğuları çekeymişim iyiymiş ama ayaz beni benden aldı herhalde 😀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s