Bu Yaşımda Kayağa Nasıl Başlarım Rehberi

Kaymanın yaşı yokmuş. Külahımın ne kadar kaale alacağı meçhul bir konu. Ama yine de gazla çalışan bünyeler için yeterli etkiyi sağlıyor. O zaman başlayalım benzer sistemlerlen çalışan bünyelerimizin meraklarını gidermeye 🙂

Kayak içinde fazlaca kayma ve dolayısıyla düşme içeren bir aktivite olduğundan bence yine de ders alınarak başlanmalı diyerek yazıyı bitirirmişim 😀 Ama dersi alma aşamasına gelene kadar zibilyon tane aşaması var, hadi sizi yine bu muhteşem bilgilerden mahrum bırakmayım.

Yıllarca (tabi ki sadece kar yağdığı zamanlarda) tarihi dağ hamamı sokağının karlı havalarda buz tutmuş yokuş ortamlarında kaymadan deniz seviyesine ulaşma çabası göstermiş bünyeler olarak kayak bizim uzak kalmayı tercih ettiğimiz bir aktivite konusuydu. Sonra bir şirket aktivitesi vesilesiyle bir önizleme modülü yapan Gülşen artık bu işe bir başlayalım start emirini verdi.

Eğer hiç bilmiyorsanız, biraz da raconuna uyayım istiyorsanız kayak için sağlam bir alt yapı gerekiyor. Peki bu sağlam alt yapıya konu olan malzeme nedir? İçlik, kayak pantalonu, kayak montu, eldiven, kaskın altına bere, kask, gözlük ve tabi ki tercihinize göre kayak ya da snowboard. Kayak tercih ediyorsanız kayak çorabı da önemli, olmadığı durumlarda kayak botları sert bir malzeme olduğu için sıkıntı yaratabiliyormuş.

Peki daha sevip sevmeyeceğimizi bile bilmediğimiz, hadi sevdik yapıp yapamayacağımızdan emin olmadığımız bir aktivite için bu kadar yatırım yapmak ne kadar mantıklı? Tabi ki kapitalizm sizi de (beni de tabi) düşünüyor, sağolsun. Kayak merkezleri çevresinde, bir de ben şu ana kadar bir Kartepe’ye gittiğim için direkt kayak merkezinde içlik hariç bütün bu malzemeleri kiralayabileceğiniz yerler mevcut. Kiralama yaparken özel dikkat edilecek bir şey var mı çok bilmiyorum. Açıkcası biz en temel kayak ve snowboard takımları kiraladık çünkü hepimiz başlamaya niyet etmiş seviyesindeydik. Bir sıkıntı yaşamadık. Kayak ya da snowboard takımları için boyunuz ve kilonuza göre size uyan bir takım veriyorlar şimdi bu sorular nereden çıktı demeyin. Sonrasında uzmanlaşma seviyenize göre yıl ve model konusunda seçebileceğiniz daha üst modeller mevcut.

Kaymak için dağa çıkmak gerekiyor malum, peki burada kalmalı mı ya da günü birlik gidip gelmeli mi? Ayrıca ulaşım nasıl sağlanacak sorunsalı mevcut. Kayak merkezlerine kendi aracınızla gidebiliyorsunuz. Ama merkezine göre zincir vs ekipman araç için de gerekli. Benim Kartepe’den ocak ayında gördüğüm kadarıyla yollar temiz ve açıktı yani bizim ya da her hangi başka bir araçta zincir yoktu, ama daha yüksek irtifalar için çeşitli ekipmanlar gerekiyormuş.

Biz kendimize enerjimizi sadece kaymaya harcayacağımız günü birlik bir program yapmak istedik. Bize bu imkanı sunan çeşitli tur şirketleri mevcut. İnternete yazınca seçenekler çıkıyor zaten. Biz deneyip memnun kaldığımız için Penguentepe yi tavsiye edebilirim. Uludağ, Kartalkaya ve Kartepe’ye kalmalı ve günü birlik turlar düzenliyorlar. Ben bu piyasaya daha yeni giriş yaptım ama bence verilen hizmet kalitesi ile oranlı uygun fiyatları var. Her türlü teçhizat kiralamasını da Penguentepe aracılığı ile yapabiliyorsunuz. Hatta turu satın alma aşamasında yaparsanız ufak bir indirim de oluyor.

Gerekli teçhizatlan donandık, dağa geldik pek şimdi nasıl kaymaya başlıyoruz? Biz yine işi bilenden öğrenelim deyip ders aldık, ama YouTube videolarından izleyip de kendi kendine takılan bir sürü insan da vardı. Ders fiyatları maalesef pek sempatik değil, bir de tabi ki bir saat ders de yeterli değil. Ben snowboard denedim, Gülşenler kayak dersi aldı. Bana hocanın söylediği en az 3-4 saat ders almak lazımmış. Bir saatin sonunda snowboardun üstünde durmayı az biraz kaymayı ve durmayı öğrenebiliyorsunuz. Zaten ilk günden de daha fazlasını beklemek fazla iddialı olabilir …. en azından benim için. Ben sonrasında önce normal pistte biraz takılma çalışmalarında bulundum, sonra düşünce board’dan kalkmakta zorlandığım için baby piste geri döndüm 🙂 Özünde bundan sonrası sizin cesaret ve becerinizle alakalı.

Kayak ya da snowboard dan hangisi tercih edilmeli derseniz de konu tamamen kendi bedeniniz kendi kararınız. Snowboard başlangıcı daha zormuş diyorlar, sebep olarak da iki ayağınızın boarda bağlı olmasını gösteriyorlar. Board bence kolay değil ama kayak ile ilgili hiç bir teşebbüste bulunmadığım için kıyas yapma durumum da yok.

Genel olarak ben bu işe başlamaya niyet ettim de günahım ne hacı derseniz, bizim masraf dökümümüz şöyle gerçekleşti;

Haftasonu günü birlik sınırsız ski pass’li kartepe gidiş geliş 230 TL. Kayak ve board harici kask, pantolon kiraladık, penguentepe kiralama fiyatlarını buradan görebilirsiniz. Biz gittiğimizde gözlük kalmamıştı ama bence o da faideli bir teçhizat.

Kayak ya da snowboard derslerinin fiyatları aynı ama derse katılacak kişi sayısına göre daha uyguna gelme şansı var. Tek kişilik ders 300 TL, iki kişilik ders kişi başı 220 TL gibi.

Dağda yeme içme durumu tamamen sizin tercihlerinize göre şekillenir tabi ama sucuk ekmek genelde 30 TL’den işlem görüyor, yine tur sırasında ön rezervasyon yaparsanız ufak bir indirim oluyor 🙂

P.S. 1 Ben kendimi öğrenemeye adadığım için neredeyse hiç resim çekmedim onun için photo credit %80 Gülşen 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s