İsveç için Büyük Bizim için ..?!@& Malmö Gezi Rehberi

İsveç’in 3. büyük kenti 230.000 nüfuslu Malmö imiş …. işte görecelik böyle bir şey gözünü seveyim … Ne diyeceğiz ki biz bu kadar insana anca kaymakamlık veriyoruz mu? O kadar ağaçlık ferah ortamda bir avuç insan keyfini sürün emi inşallah deyip başlayalım günü birlik Malmö rehberimize…

IMG_7004

Malmö Ulaşım

Şehir büyük olunca tabi kendine ait bir hava limanı varmış da kanımca Malmö’lüler bile yolunu bilmiyordur 🙂 ayrıca İsveç’in dördüncü büyük hava limanı imiş ama Malmö’nün tamamı Kopenhag Hava Limanına daha yakın olduğu için genel eğilim Kopenhag Hava Limanından direkt trenle Oresund Köprüsü üzerinden yarım saatte şehir merkezine ulaşmak şeklinde.

IMG_7014.JPG

Her yirmi dakikada bir Kopenhag Hava limanından tren hareket ediyor. Bileti hava limanı girişindeki makinelerden almak mümkün. Kopenhag Malmö’den daha pahalı bir şehir olmasına rağmen bileti Kopenhag‘dan almak daha ucuzmuş. Bir de tek yön bilet 110 DKK (danimarka kronu) ama kendinize yardımsever güler yüzlü Malmö’lü bir abla bulursanız ve iki kişi iseniz gidiş dönüş aile biletini 396 DKK’a almanız mümkün. Danimarkalıların güler yüzlülük konusunda İsveç’li komşularından biraz ders alması gerekiyor. Ama günahlarını da almayım donuk donuk çok güzel açıklıyorlar soru sorduğunuzda 🙂

IMG_6996.JPG

Bileti aldıktan sonra Malmö treni aramayın xx:02 – xx:22 – xx:42’lerde gelen tren Malmö’den de geçiyor. Trenlerin üzerinde ana durak adları yazıyor ve duraklarda da bu durakları okumanıza olanak verecek kadar duruyor, Kara tren gelmez ola gibi bir durum söz konusu değil ama siz 3 durak gideceksiniz diye adamların size özel tren koyacak hali yok, o bakımdan gelen tren bizi Malmö’ye attıktan sonra yoluna devam ediyor.

IMG_6986.JPG

Malmö Merkez istasyonuna geldikten sonra artık tabana kuvvet şehri keşfetmeye başlayabiliriz zaten şehir merkezi orta tempo bir yürüyüşle 45 dakikada tam tura dönüyor.

IMG_7042.JPG

Malmö’de ne yapılır?

Tren garından çıkınca kendimizi doğru eski şehir kısmına atabiliriz … eee ne de olsa turistiz yeni şehirler yerel kimseler için…yol üzerinde bir takım sanat için sanatsal çalışmalarla poz…..en sevdiğimiz instagram aktivitesi tabiki 🙂 sonra yola devam.

IMG_7018.JPG

Karşımıza ilk St. Petri Kyrki çıkıyor. Oraların en eski kilisesi imiş (bizim free walking turdaki rehberimiz öyle iddia etti en azından), içi geniş ferah, ayrıca sıcak. İskandinav ayazında içiniz titrerse iyi gelir. Oradan sağa kıvrılıp eski meydana yollanıyoruz.

IMG_7124.JPG

Burası şehrimizdeki 3 meydandan ilki (eski şehir kapsamında tabi). Ortada Kral Karl Gustav bilmem kaç’ın atlı bir heykeli var, kendisi İsveç’in sınırlarını genişletmiş sevilen bir kralmış, tam karşısında da Belediye Binası.

IMG_7049.JPG

Buranın bir üst paraleli ikinci meydan ve bu meydandaki binalar epey bir eski imiş, zaten de öyle gözüküyor, ayrıca burası yeme – içme görme görülme yeri. Onun bir üst paraleli de 3. meydan olarak geçmişti ama ortadaki bıcırık kartal başlı aslan heykelciğinden başka bir da H&M olduğunu hatırlıyorum. Bu sevimli heykelcik de şehir simgesiymiş.

Biz oradan eski şehir mezarlığına yollanıp Kockum Tersanesinin sahibinin ruhuna fatiha okuduktan sonra Kralın bahçesine geçebiliriz (Kungsparken). Kockum tersanesi Malmö’nün bir zamanlar geçim kaynağı imiş, fakat dünyanın bitmez tükenmez ekonomik krizlerinin birinde kapanmış ve yerine ekonomi genç nüfus üzerinden canlansın diye Malmö Üniversitesi kurulmuş (1998).

IMG_7055.JPG

Ayrıca yine bu tersaneye ait vinç ile Oresund Köprüsünün ayakları dikilmiş (şimdi ifade olarak mimari bir netlik sağlayamayacağım yani vinç köprü ayağı nasıl diker bilemiyorum sizler hayal gücü olan arif bir kesimsiniz elbet) Bu vinçin kendisi de yapıldığı zaman dünyanın en büyük vinci imiş, tersane işlevini kaybettikten sonra Güney Kore’ye gönderilmiş, orada çalışma hayatına devam ediyormuş.

IMG_7071.JPG

Şehir gezimize dönecek olursak, pek muasır bir medeniyet olarak bu bölgemizde park bahçe bol. Kralımızın parkından geçip Malmö Kalemizin bahçesine varıyoruz. Burada da halk komün bir şekilde organik tarım yapıyormuş. Çeşitli taze mevsim sebze meyveleri mevcut. Bir de bahçeden soframıza organik ekolojik cafe mevcut. Bahçe komün de mahsul kime ait kısmına pek odaklanmamışım onun için bu kısımı pas geçiyorum.

IMG_7102.JPG

Oradan artık instagram aktivitesi olsun diye bırakılan emekli yel değirmenine yollanıp fazla zaman kaybetmeden Malmö Kalesine varabiliriz. Malmö kalesinin içinde bir şehir müzesi varmış ilgilenenler not ediversin.

IMG_7106.JPG

Oradan da kanala paralel yine şehir merkezine dönebiliriz.  Dönüş yolundaki binalar daha modern jan janlı, hepsi toptan idari binalarmış, resimde de fena çıkmıyor yani kendi çaplarında fotojenik de sayılırlar 🙂

IMG_7073.JPG
arkada belli olmayan beyaz dikit turning torsa binası

Binalardan bahsetmişken de Malmö’nün en ciks binası turning torso’yu atlamayım –  bu bina artık Gotikliğin bitip Veli Göçerliğin başladığı an – burada bloggerınız dedikodunun dibine vurur 😇 şimdi bu stil neo- futuristik diye adlandırılıyormuş da arkadan iki taksim uzatmaya yeltenmiş insan bedeninden ilham alınmış da (kabul bu kısmı tam böyle anlatmadılar 😬 )veya iç yağlarını eritmeye baş koymuş taze yogi olsun 🤗 hadi fazla cıvıklaşmayım Calatrava isimli İspanyol bir mimarın twist (bükülme mi desem yogacılar anlar beni 🤔) yapan insan bedeninden esinlenerek tasarladığı bir proje imiş. Bu amcanın tasarımlarının fanları varmış lakin projelerin gereğinden fazla uzaması ve maliyetli olması haricinde fonksiyonel olmaması ve de bazen de teknik problemler baş göstermesi gibi sorunları varmış. Turning torso’nun yıkılma tehlikesi yokmuş ama hem kullanışsız hem de çok pahalı olduğu için fazla insan oturmuyormuş.

IMG_7122.JPG

Gezilecek yerler tamam biraz da yerel halkla kaynaşayım diyenler için;

Hej – selam

heydo – bay bay (nasıl yazılıyor bilmiyorum da böyle okunuyor)

Tack – teşekkürler (hatta siz tack tack deyin daha makbul)

Brah – iyi

Hü mör dü – nasılsın (yine okunduğu gibi yazdım 🤗)

Fikka – buraların life style kelimesi anacım aslen mola gibi bir anlamı var da zaman bolluğundan 4 harften hayat hikayesi çıkarmışlar – dıhandım  diosanıs fike sizin çıkış kapınız

P.S. 1 Coğrafi olarak Malmö Scania’ya bağlı yani resmi olarak Ostro-Vizi Got bölgesi değil.

P.S 2 Hiç bunlarla uğraşmayım ben diyenlere Malmö Free Walking Tours önerelim. Her gün  büyük meydanda Kral bilmem kaçıncı Karl Gustav’ın ata binmiş heykeli önünde buluşup iki saat şehir turu yaptırıyorlar.

P.S. 3 Evropa şehirlerinden farklı olarak burada nüfus genç (sayılır 👶🏻) nüfusun %50’si 35 yaş ve altıymış.

IMG_7132.JPG

P.S 4 Malmö Kozmopolit bir şehirmiş bu kozmopolitlik şehrin en meşhur yemeğinin Falafel olarak baş göstermesine sebep olmuş

P.S 5 Espresso House buraların starbucks’ı, ortam sevimli sıcak kahveler starbucks ayarında free wifi da güzel çalışıyor.

IMG_7043.JPG

P.S. 6 St. Petri Kilise’nin yanında Pinchos var. Tapasları (aslen pincho’ları 🙂 )güzel ve kendisi dünyada uygulama üzerinden çalışan ilk restorantıymış. Ayrıntılar için sizi Boras yeme içme rehberime alayım.

En final P.S. İsveç’in suyunun tadı bir başka, bulduğunuz yerde çeşmeden şişenize dolduruverin!

IMG_7085.JPG

2 Comments Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s