Malatya – Nemrut Gezi Rehberi – Yumurtamıza Kıvam Vermelik Gourmet Seyahatler

Konudan en alakasız başlığımı attığıma göre Cuma akşam Malatya’ya varıp arada bir çorbalık soluk alma molasından sonra güneşi doğurma misyonu ile kendimizi Adıyaman yollarına vurup sebeb-i ziyaretimiz olan aktiviteyi yerine getirip, Malatya halkına canlı zombiye ramak kala simülasyonu yaşattığımız ama yine de tadından yenmez Malatya rehberime hoşgeldiniz. Bu gezi boyunca hiç bir Malatyalı zarar görmedi! İçiniz rahat olsun!

Processed with VSCO with kp4 preset
Her biri birbirinden beyaz yaka 6 kız aylar öncesinden bir Nemrut Dağı görelim içerikli bir istek bulutu oluşturduk. Sonra bu istek için ulaşımı, Adıyaman uçak saatlerinin programımıza uygun olmaması ve de nedense biletlerin daha pahalı olması sebebiyle Malatya üzerinden gerçekleştirmeye karar verdik. Tabi bir de hava alanından dağa çıkmak için ek bir ayarlama daha yapmak gerekti. Bu aşamada yerel bağlantıyı bulmak kadar bu bağlantıya verilecek kontak kişisi isminin anlaşılabilir olması ihtiyacı belirdi. Yani anneler babalar çocuğunuza isim – soy isim verirken hep bunları hep aklınıza getirin, biz 6 kişi arasından isim ve soy isim olarak bu göreve uygun zar zor bir kişi çıkarabildik!

XUHM6134

Bu durumda istanbul – Malatya bağlantısı Pegasus, Malatya – İstanbul ulaşımı da Anadolujet ile sağlandı ara bilgisini geçeyim zaten her yer ucuz bilet bulma sitesi, bu yola baş koymuşsanız bu kısmı havada karada halledersiniz. Malatya – Adıyaman – Malatya kısmını ise Murat Polat (532 797 75 55) ile hallettik. Biz çok memnun kaldık, herkeslere de tavsiye ederiz.

Processed with VSCO with fp2 preset

Cuma sabahı uygun bir saatte yataklarımızla helalleşip önce işe gittik, sonra mesai çıkışı Nişantaşı’ından uçak saatine uygun bir şekilde Sabiha Gökçen Havalimanı’na varıp 21:30 uçağı ile Malatya’ya vardık. 23:30 itibariyle hava alanından ara enerji almak için Nar Çiçeği (2)’ye gittik. Malatya ile ilgili ilk gözlem noktamız. Saat 01:00 insanlar kadınlı erkekli gayet rahat sosyalleşebiliyorlar. Bir de genel olarak kibarlar. Şimdi kimse kalkıp aman senin de dünyadan haberin yok ya da bu ne biçim yorum Anadolu insanı her daim pamuk diyecek olanlara yemezler canım demek istiyorum. Neyse ben konumuza döneyim. Bu bölgelerin genel olarak eti meşhur. Malatya köfte konusunda çeşitlilik ve maharet gösteriyormuş. Bir de kelle paça ve türevleri çorbaları filan denemesi gerekiyormuş. Ben aslında prensip olarak karşı olmasam da dağ öncesi risk almak istemediğim için yine yakın bölgelerden bir Ezo ile geceye devam ettim.

 

Buradan sonra yaklaşık iki saatlik hayli virajlı dağ  yolculuğumuz başladı. Hayaller bu yolculuk sırasında ufak bir uyku çıkarmak olsa da aramızdaki en profesyonel uzun yol uyuyucuları bile maalesef pek muvaffak olmadılar :S Yani döne döne ikibin küsur metre yükseklikte dağa çıkıyoruz gerçeğini İstanbul’un Sultanahmet, Süleymaniye tepelerinde irtifa aldığını sanan benliğimiz pek algılayamadı herhalde 🙂

QRCQ2743

Nemrut dağına en yakın yerleşim yeri Adıyaman’ın Kahte ilçesi. Hatta burada bir otel / motel’de mevcut. Tabi içeriği hakkında bir bilgim yok ama booking’de ya da trip advisor’da  resimlerini gördümdü sanki. Dağa geldikten sonra belli bir noktaya kadar kendi aracınızla ya da tur otobüsleriyle gidebiliyorsunuz. Sonrasında ulaşım oradaki minibüslerle sağlanıyor. Minibüslerin olduğu yerde bir kantin / dinlenme salonu gibi bir yer var. Biz saat üç buçuk civarında orada olduğumuzdan biraz oradaki koltuklarda dinlendik.

Processed with VSCO with au5 preset

 

İçerisi fazlasıyla soğuktu kanımca gezi boyunca en çok orada üşüdük. Üşüme konusuna değindiğime göre Nemrut’ta güneşi doğuracak herkesin bir şekilde her mevsim üşümeye hazır olması gerektiğini belirtmiş olayım :S yani tabi siz 2 kat termal üstüne çadır – battaniye ile geziyorsanız lafım yok elbet. Bizim gibi sırt çantasıyla gelip de bir şekilde bu üşüme işini minimumda tutmak isteyenler için tavsiyemiz bere ve eldiveni mutlaka yanlarında bulundurmaları. Burada Meltem’in ablasına da bir daha hayır dualarımızı göndermiş olalım ❤ . Biz gün içinde şehiri gezeceğimiz için hafif ama kat kat giysiler yanımıza alıp, ince mont ve üzerine battaniye ayarında şallarla az üşüyerek dağ maceramızı atlattık.

 

Processed with VSCO with au5 preset

Herhalde çok hazırlıklı olmayan turlarla gelen amcalar teyzeler kalın battaniyelerde derman aradılar. Bu aşağıda bahsettiğim kantin gibi yerde insanlara battaniye de verdiler sanki diye hatırlıyorum. Ama galiba bir yeterli sayıda yok lafı da dönmüştü. Bir de tabi o battaniyeleri herkesler bağrına basıyor gerçeği de var :S Temmuz – Ağustos aylarında gidenler bile hep çok üşüdüklerini söylemişler o da aklınızda olsun!

Processed with VSCO with kg2 preset

 

Bizleri saat beş gibi minibüslere doldurup dağın tepesine götürdüler. Minibüslerle olan yolculuk kanımca 5-10 dakika arası sürüyor ve 5 TL gibi bir ücreti var. Dağı gezmek için ayrıca bir ücret ödemiyorsunuz. Minibüslerden sonra da 2-3 dakikalık bir yürüme mesafesi var. Tepede iki kanat var – doğal olarak 😀 – doğu ve batı kanatları. Artık hangisinde hangi aktivite gerçekleşiyor siz anlamışsınızdır.

Processed with VSCO with au5 preset

 

Her iki kanata da Kral bey sağolsun eksik kalmayalım diye heykelleri kondurmuş. Ben Adıyaman’ı gezmediğim için ve Kommagene krallığı hakkında pek bilgi sahibi olmadığım için bu yazı yazıda çok bilgi veremeyeceğim. Ama koskoca krallık ne zaman çiğ köfteciye bağlandı benim de aklımda bir soru işareti oluşturmuyor değil 😀

 

Güneş Nemrut’un tepesinde bir başka mı doğuyor, aşırı fantastik bir doğa harikası mı oluşuyor ya da bizim arkamızda oturan teyzenin balkonu ile dağın ne farkı var konuları hakkında bir yorum yapmayacağım. Bizim şansımıza hava çok güzeldi ve biz de bu tecrübeyi yaşadığımız için çok mutlu olduk.

GPAS5617

Sonrasında turların dağılmasını bekleyip kral – tanrılarla boy portre foto çalışması yapıp tekrar Malatya’ya geri döndük.

WDIM2086

Sabahın bu saati itibariyle midelerimiz zil çalmakta olduğundan kendimizi bir kahvaltıcıya attık. Merkez civarında Hasbihal diye bir yer bize önerildi, biz de kendisinden çok memnun kaldık herkeslere tavsiye ederiz.

Processed with VSCO with au1 preset

 

Kahvaltı sonrasında da akşam uçağımıza kadar bol vaktimiz olduğundan biraz şehri keşfedelim dedik. Öncelikle Malatya şehir merkezi gayet yeşil – ağaçlıklı. Şaşırdık mı? Evet! Görülecek yerler arasında Kernek şalelesi, Malatya Müzesi, Atatürk Müzesi – burası aynı zamanda eski şehir kısmı  – Beş konaklar ve konaklardan bir tanesinde Etnografya müzesi var. Ayrıca kalıntıları M.Ö 5000’lere kadar giden Arslantepe Höyüğü da gezilecek yerler arasında.

Processed with VSCO with au5 preset
Kernek Şelalesi

Karakaya barajı inşaa edilirken kentin bir kısmı sular altında kalmış – sanırım – bir kısım da kurtarma çalışması yapılmış. Biz höyüğü ziyaret etmedik ama Malatya müzesinde buradan çıkarılan kalıntılar vardı. Müze çok mütevazi şartlarla oluşturulmuş ama şirin yani gidişata puan verebileceğiniz yerlerden. Giriş ücretsiz.

 

HBYC0634
Malatya Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi ve Etnografya müzesine de giriş ücretsiz. Atatürk müzesi eskiden halk eğitim eviymiş. 1937 yılında güneydoğu tren hattı açılışı sırasında Atatürk şehri ziyaret etmiş. Ziyareti sırasında burada kalmış olabilirmiş, o kısım net olmasa da Malatyalılar bu ziyaretin anısına geçmiş yıllarda bu evi Atatürk müzesine çevirmişler.  Etnografya müzesi de geleneksel bir Malatya evi ve insanların özel günlerde ya da günlük kullandıkları eşyaların sergilendiği şirin bir müze.

DGSL0910
Malatya Etnografya Müzesi

Buralara yakın Hanzade Cafe bizim son yeme – içme durağımız oldu. Gezinirken yağmur çiselemeye başlayınca görüp hoşumuza gittiği için girdik ve Malatya bizi bir daha şaşırttı 🙂 Acaba bu aşamada biz Malatya’ya sıfır beklenti ile gittik ve hiç de araştırma yapmadık desem mi? Bu mekanın gayet tasarım ortamına ek bir de yazlık sinema enstantanesi oluşumu vardı. Yani yazın Malatya’ya gidecekler bir bakıversin. Biz önce kahve içelim dedik sonra yağmur bastırınca bir şeyler de yiyelim bari deyip 2-3 saati geçirdik hiç de sıkılmadık. Ayrıca çalan müzikleri de çok sevdik. İnsanlar genel olarak çok kibar ve sevimli demiştim zaten. Yani bizden on numara beş yıldız aldı kendisi 🙂

Processed with VSCO with au5 preset

 

Yağmur biraz hafifleyince Malatya’ya gelmişken tabi ki kayısı vecibelerimiz olduğundan kayısı çarşısına yollandık. Gözümüze kestirdiğimiz bir yerden gün kurusu ve çeşitli kayısı – kuruyemiş türevlerinden oluşan pestil, tatlılar aldık. Ben ayrıca ceviz ve dut da aldım ki pek başarılı çıktılar yani kendinizi kayısıyla sınırlamayın 🙂

Bu işi de hallettikten sonra Havaş olduğunu zannederek başka bir havaalanı servisi ile havaalanına gittik 🙂 Anladığımız kadarı ile havaalanı servisi yapan iki firma var ve ikisinin saatleri biraz farklı. Yerel halka Havaşı sorduğunuz zaman ikisine de yönlendirebiliyorlar yani hava alanı servislerinin genel adı Havaş gibi 🙂 Sıkıntı yok, biz öğretmen evinin oradaki servise bindik Havaştan hiç bir farkı yoktu.

Processed with VSCO with au1 preset
Beş konaklar

P.S. Dünya yaş kayısı üretiminde lider Türkiye değil – imiş! Ama kuruyu kimseye bırakmamışız.  Merak eden olduysa yaş kayısı üretiminde lider Özbekistan imiş.

P.S. 2 Türk Dil Kurumuna göre kayısı Farsçada kaysi kelimesinden geliyor ama kayısının Farsçası zard-alü (zerdali)

P.S 3 Yerel kimseler gün kurusu alırken fazla kara olmamasına dikkat edin der!

P.S. 4 Ortalama 40 saatlik bir aradan sonra kavuşulan yatak da ayrı tatlı 🙂

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s