Lübnan – Beyrut Gezi Rehberi Yararlı Bilgiler

11-14 Haziran 2015,

Olaylarlar hangi aşamada buraya geldi derseniz herşey burada başlamıştı buradan da devam ediyor 🙂

Hava alanının ikinci katında döviz bürosu var dolarcıkları Lübnan lirasına çevirmek isteyenlere ilgi bilgi

IMG_5839
Lübnan Liracıkları

Trablus – Tire – Sayda cok güzelmiş – eksik kaldık; next time insallah maşallah

Taksilere binmeden önce mutlaka fiyatta anlaşıp kuru sabitleyin, ben aslında lira değil dolar dedimdi diye polemikler vuku bulabiliyormuş.

Rouche (güvercin kayalıkları)’na giderken taze meyve suyu satan dükkanlar var, her türlü tropik, klasik, narenciye meyveden gönlünüzce hazırlıyorlar, içmek lazımmış biz içtik güzel.

IMG_5893

klasik şehir gezilerinden de eksik kalmadık aynen de şablonu hiç bozmadan, Biblos – Harissa – jeitta grotto // Anjar – Baalbek – Ksara. Biz taksiyle gezdik ilk tur 100 dolar ikinci tur 130 dolara genelde kabul görüyor taksi camiasında.

IMG_6244
Biblos, pek bebeksi bir şehir her yer instagramlık

Beyrut Amerikan üniversitesinin bulunduğu caddede courniche yönünde bir tatlıcı var (yaklaşık 5 dk yürüme mesafesinde), sanırım bizim Güllüoğlu ayarında, Lübnan’ın denenmesi gereken tüm tatlıları mevcut pek ala.

Polis – asker pek sevimli ama resim çektirmemek lazımmış cısss.

Beyrutlular Türkleri çok seviyorlar, herkes pek bi sevimli ama bloglar der ki Ermeni mahallelerine girmemekte faide var pek bulaşmayın. Biz Ermenilerle de konuştuk kaynaştık ama tabi uyarıları dikkate almakta da lazım gelebilir. Mar Mikhael Ermeni mahallesiymiş fyi.

Bir de cami ziyaretleri için yanınıza örtü filan almanıza gerek yok tam teşekküllü takva giysisi uzmanlar tarafından bizzat giydirilmek suretiyle ziyarete hazır hale getiriliyorsunuz. Ama tabii her cami de aynı olmayabilir, ayrıntılı araştırmakta fayda var, Ortam da sonsuz bir hoşgörü ve kibarlık durumları hakim, beni bu beklentiler hiç rahatsız etmedi. Türkiye’de de cami ziyaretlerinde genel kabul görmüş teammüllere uymaya dikkat ediyorum ama her zaman beklentileri karşılayamıyorum galiba. Neyse uzatmayayım etrafta herkes kendini çok kibar ifade ediyor, bu kibarlık beklentilere uyma motivasyonu yaratıyor.

Jeitta Grotto’da resim çekmek yasak ben de çekemedim ama ben mutlaka bir google’layın derim gitmeseniz bile

işte Beyrut Beyrut!

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s