Eylül’de Gezilmiş Poros Adası Gezi Rehberi

Bundan bir kaç sene önceki Alternatif Atina Rehberimde metro / tren istasyonların makineye bilet okuma sistemine geçtiğini yazmışım, Atina belediyesi bu niyeti geçtiğimiz 4 yıl içinde nihayete erdirmiş. Bir de geçen sefer yazmadığım Nilüfer abla ile havaalanı metrosunu beklerken laflamaya dalıp gelen treni kaçırmak üzereyken vatman tarafından makamından inmek suretiyle kızlar havaalanına gidiyorsanız atlayın diye treni kaçırmaktan yırtmıştık. Treni oraların taksim meydanı gibi bir yerinde beklediğimiz ve durağın da gayet kalabalık olduğu düşünülecek olursa vatmanın minnoşluğu ve insaniyeti ayrı bir sempati yaratıyor ❤ .

O geziyi Mart ayında yapmış idik ve programa da günü birlik Poros adası eklemiştik. 5 Ağustos’ta (2021) Yunanistan sınırlarını biz komşuya hava ve kara yolundan açınca günü birlik gözümüze gayet sempatik gözüken adayı haftalık keşfedelim dedik.

Yunan Adaları aşkımı beni bilen kimse sorgulamıyor. Her sene kadroya zehrimi zerk edecek yeni kimseler katmaya baş koydum koymasına ama kader de virüslü ağlarını örmeyi ihmal etmiyor sağolsun. O bakımdan bu sene elimizdeki sağlar ben ve Gülşen bu sempatik Saronik Adamızı keşfetmeye kanaat getirdik.

Saronik adalarımız Ydra, Spetses, Aegina (burda antep fıstığı da yetişiyor – eminim herkesler de Yunan adasından beklentiler listesinde bulunduruyor bu öğeyi), tabi ki Poros ve benim an itibariyle adını hatırlamaya çok da enerji harcayamayacağım ama resimlerinden güzel sahilleri olduğu gözüken iki üç küçük adacık. Bu Adalar genel olarak Atina’ya yakın ve özellikle Poros Atina ahalisine yazlık hizmeti sunuyormuş. Yunan Adasında etrafta çok fazla TC mukimi görmek istemeyenlere bilgi olsun. Benim bizim vatandaşa özel bir sempatim olmasa da garezim de yok.

Diğer adalardan Ydra gerçekten çok güzel bir ada ve motorlu taşıtlar yasak olduğu için ekstra bir kaç avroya yumuşak (tabi ki yazar burada sessiz demeye çalışıyor) içimli bir tatlı huzur ortamı sunuyor. Spetses de Atina sosyetesi ve Julia Roberts’in tercihi imiş. Aegina bu adaların yanında biraz paçoz kalıyor ama o da fıstıkla bir şekilde işi yürütme gayretinde, gidişattan puan verebiliriz 😀

Poros Adası Ulaşım

Bu adalara uçakla ulaşım varsa bile ben hiç ilgilenmediğim için sizleri Feribot seferlerine davet ediyorum. Hem mevcut ortamda 2-3 saat öncesinden limanda olmanıza gerek yok, hem de bir takım bürokrasisi daha az. Ama covid ortamı bürokrasi ortamı ondan kaçış yok. Tüm seyahat için doldurulması gereken formları / kimin ne kadar formla ilgilendiğini aşağıda toplu bir paragrafta özetledim. Aman da çok hayırlı ama ne yazık ki kelebek ömürlü bir amme hizmeti. Yani siz gitmeden önce kendi formunuzun peşinde olun anacım.

Ulaşıma dönecek olursak bir hızlı bir de yavaş olmak üzere Atina – Pire limanından iki feribot tercihimiz mevcut. Hızlı olan ortalama bir saat gibi bir sürede yavaş olan da iki buçuk saatte hedef destinasyona varıyor. Yavaş olan feribot varsa aracınızı da adaya atıveriyor sağolsun. Bizim yoktu onun için bu hizmetin de detaylarına haiz değilim. Bir şekilde Korinth kanalı civarından katılım sağlamak isterseniz Galatas bir kulaç atımlık mesafedeki karşı ana kara. Buradan da günün belli saatlerinde toplam sefer süresi galiba yarım saat olan bir feribot varmış.

Bir de çeşitli sitelerden bilet alma seçeceği var ama son aşamaya geldiğinizde 2-3 eur hizmet ücreti serpiştiriveriyorlar sağolsunlar. Ben Bluestars ya da Hellenic seaways’in (Hızlı Feribot) kendi sitesinden kemiksiz fiyatlara bilet almanızı tavsiye ederim, biz öyle yaptık siz de eksik kalmayın. Bu biletleri online olarak alabilirsiniz orada bir sıkıntı yok ama sonrasında ya yetkili acentesinden bileti bastırmanız lazım ya da 48 saat öncesinden online check in yapıp boarding pass’ınızı oluşturmanız gerekiyor. Bileti aldıktan sonra gelen mailde ilgili yönlendirmeler var, online check in rahat, boarding pass’ı da telefonunuzda travel wallet’ınıza ekleyebiliyorsunuz yani internetsiz ortam sıkıntı yaratmıyor.

Poros Adası Konaklama

Biz merkeze yürüyerek yarım saat mesafedeki Cascade Resort Hotel‘de kaldık deyip konuyu kapatırmışım 😀 Poros orta büyüklükte bir ada diyebiliriz. Genel olarak popüler plajlar merkez ve merkezcik (Askeli)’ye yürüyerek bir saat uzaklıkta. Araba, buggy, atv kiralamak istemezseniz ve yürümeyi seviyorsanız bu alanlarda istediğiniz / bütçenize uyan yerde rahatlıkla kalabilirsiniz.

Genel olarak adanın her bölgesinde güzel tavernalar mevcut yani illa yemek yerlerine de yakın olalım diye de kastırmanıza gerek yok.

Konuyu direkt kapatmışım ama biz kaldığımız yerden aşırı sosyal bir İngiliz barındırmasına rağmen gayet memnun kaldık 😀 Kahvaltısı bizim beklentimizi fazlasıyla karşıladı, oda da bekletimizin üzerindeydi. Wifi güzel çalışıyor, yataklar çok rahat, otel de gayet temiz. Yani tavsiye ederiz. Burada bizim çok fazla lüks beklentisi içinde olmadığımızı yine belirtelim, yanlış intibalar oluşmasın. İncelemek isterseniz biz Junior suit with terrace olarak tanımlanmış odaların birinde kaldık.

Sosyal ingiliz konusuna gelirsek, John İngiltere’den Poros’ta kaldığımız otele misafir getirilmesine aracılık ediyormuş ve yılın bir ayını orada yarı çalışarak – yarı kaynaşarak geçiriyormuş. Kendisi 65+ sevimli bir kişilikti. Odaya geç geldiğimiz bir akşam havuzdan ezberlemek için bize kağıda yazdırdığı isimlerimizi haykırıp iyi misiniz sizi merak ettim diyerekten kapımıza gelmesi değişik bir tatil anısı oldu 😀 Ama kendisi gerçekten sevimli biriydi bir rahatsızlık da vermedi 🙂

Poros Adası Plajlar

Adaya geldik, elbet denize gireceğiz 🙂 Adanın en popüler plajlık bölgesi merkeze yakınlığından ötürü Askeli’ymiş. Burası aynı zamanda bizim otelimizin olduğu yer. Deniz güzel, etrafta bol şemsiye şezlong var ama biz burada hiç denize girmedik. Ay galiba yine coğrafya öğretmenine bağlayacağım ama yapacak bir şey yok.

Poros bir küçük bir de büyük iki adanın bir kanal ile birine bağlanmasından oluşmuş tek bir adacık. Paros gibi hemen yanıbaşındaki adacığa Anti Poros demeyip etrafta çok anti var, şimdi kaptanın seyir defterine mum mu dikelim deyip kanalla birleştirip adada ayrı gayrı yok kardeşim deyip işin içinden çıkmışlar (gibi – tamamen benim hayal gücüm 😀 ). Büyük adanın (kuzeydeki ada) güney sahilinin batısında çok güzel plajlar var. Micro Neorio, Neorio, Love Beach (Limanaki tis Agapis), Russian Beach (burada Yunancaya hiç teşebbüs etmeyim zaten kimseye faidesi yok) mevzu bahis plajlarımız.

Micro’da (Neorio) iki şezlong bir şemsiyeden oluşan set free wifi dahil 6 eur, Neorio geniş bir alan, şezlonglu yerler de vardı ama doğal alanları da var.

Love beach ve Russian Beach’de aynı set yine wifi dahil 10 eur fekaat, Russian Beach Eylül itibariyle sezonu gönlümüzde kapattığı için şezlong ve şemsiyeye para almayıp sadece yiyip içtiklerinizden sizi sorumlu tutuyor. Çok kalp uygulamalar ❤

Bunların dışında kuzeyde de bir takım plajlar varmış ama bizi bu set çok mutlu ettiği için biz bu dairede takıldık.

Poros Adası Yeme – İçme

Ben bir süre önce bu konuda ahkam kesmemeye karar verdimdi, hala aynı kanıdayım.

O bakımdan genel olarak hepsinden memnun kaldık diyerekten yemek yediğimiz yerleri sıralayıp geçmeyi düşünüyorum. Merkezde Oasis Taverna’da iki akşam, kanal ile micro arasında The White Cat Taverna’da bir akşam, Neorio’da Taverna Vasilis’te iki akşam yedik.

Onun dışında Russian Beach’de de yemek var, biz de yedik, vaow olmamakla kötü de değildi. Diğer beach’lerde de salata, sandviç seçenekleri mevcut.

İlk gezimizde dondurma yediğimiz Th Vessala’da da geçen sefer gittiğimizde bizim gezimizden sonraki hafta açılacağı vaad edilen 46 çeşit el yapımı dondurmanın olduğu yerde de yerinde tadım yaptık onayladık. Genel olarak kötü bir şeye denk gelmedik yani bu durumda siz de yüreğinizin götürdüğü yere gidebilirsiniz.

Poros Gezilecek Yerler

Merkezdeki saat kulesine ek, bir gezilecek Poseidon tapınağı bir de mum dikmelelik eski bir manastır varmış. Biz ikisine de gitmedik.

Tapınak şimdilik sadece üç beş taştan oluşuyormuş (Görselller ve Ada tanıtımı bu şekil idi 🙂 ). Manastır’a kimsenin bir sözü yokmuş, hatta buranın kendine ait güzel bir plajı da varmış. İlgilenirseniz bilgi olsun.

Onun dışında saat kulesine çıkarken minnak ara sokakları da gezebilirsiniz. Biz gezdik güzel insta’lık malzeme çıkıyor 🙂

Yunan Adaları için Doldurulması Gereken Formlar

Yunanistan’a girmeden önce PLF (Passenger Locator Form) doldurmaları gerekiyor. Girmeden 24 saat önce formu dolduruverin diyor Yunan Hükümeti ama bir hafta öncesinden doldurmanıza da itirazı yok.

PCR – Antijen Testi – Aşı durumu konusuna çok girmeyeceğim ama Sinovac dahil iki aşı, 72 saat öncesinden yapılmış tabi ki negatif sonuçlu bir PCR testi ya da 48 saat öncesinden yapılmış ve yine negatif sonuçlanmış bir Antijen testi şimdilik sizi kapıda bırakmıyor. Aşılarınızı illa Avrupa aşı pasaportunuza tanıtmanıza gerek yok, hayat eve sığardan pasaporta işlenmiş memleket QR kodu da iş görüyor. Çok girmeyeceğim deyip yine 3 satır şey yazmışım ama siz gitmeden kendiniz yine bir araştırıverin.

Yunan Adaları için de ayrıca aşı / test göstermeniz bekleniyor ve adaların da kendine ait Feribota binmeden önce doldurulması gereken bir Health Statement Formu var.

Biz tüm formları gitmeden önce bastık, ama internete erişim konusunda kendinize güveniyorsanız Yunanistan Hayat Eve Sığar muadili bir Visit Greece uygulaması var ve PLF’yi oradan doldurabiliyorsunuz. Ama adalara ait formu dönüş seferinde topladılar yani bence onun basılması gerekiyor. Gidişte kimse formla ilgilenmedi.

PLF’yi ve aşı kartını girişte sadece var mı var olarak tam bir Akdeniz titizliğiyle kontrol ettiler 🙂

Yunanistan’dan Türkiye’ye girişte yine şimdilik aşılıysanız ekstra bir test talebi yok, ama Sağlık Bakanlığı Yurda Giriş Formu doldurmamızı talep ediyor. Bu formu da en erken 72 saat öncesinden doldurmamız bekleniyor yani erken davranmayın. Uçağa binmeden bizim aşı kartı kontrol edildi ama yurda girişte formla kimse ilgilenmedi.

Bu paragrafın ana fikri formlar var, doğru forma nasıl ulaşacağım derseniz de genelde ulaşım bileti aldığınız yerde ilgili resmi siteye yönlendirme oluyor. PLF ve Yurda Giriş Formu linkini Pegasus’un, HSF linkini de Bluestar ferries kendi sitelerinde bilet alma aşamasında gözünüze sokuyor.

P.S. 1 Bu yazıları 10 parmak ve dıştan aşırı ciddi bir görüntü ile yazdığımdan sefkili kardeşim her seferinde tapu kimin adına, araba sizin mi içerikli noter katibi iması yapıyor 😛

P.S. 2 Bu seyahatte evden eve herşey dahil kişi başı 500 eur harcamışız. Bu ultra ekonomiksliğimizin kırılım ve mümkünatını öğrenmek isterseniz ayrıca bir döküm yaparım. Ekonomiks de sefkili kardeşimin eğer olsaydı kendine uygun göreceği potansiyel Asterix karekteridir 😀

P.S. 3 Yunanistan için Schengen vizesi başvuruları açık. İkametgahınıza göre başvurmanız gereken kurum için yine sitesini incelemenizde fayda var. Vize başvuru sırasında aşılarınıza dair herhangi bir sorgulama olmuyor. Bu da tabi ki bir şimdilik bilgisi.

P.S. 4 Bu ada genel adalardan farklı olarak yeşil bir ada ve etraf çok güzel çam kokuyor 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s